Věděli jste, že je poměr 2-hydroxyestronu ku 16-alfa-hydroxyestronu důležitým rizikovým faktorem pro vznik estrogen pozitivní rakoviny, jako jsou rakovina prsu a děložního čípku? A hádejte, co tělu pomůže tento poměr optimalizovat?
Brukvovitá zelenina je známá pro její obrovské zdravotní benefity. Našim klientům ji doporučujeme konzumovat denně, pokud jim to zažívací ústrojí dovolí.
Proč tedy lékaři její konzumaci lidem s onemocněním štítné žlázy nedoporučují? Štítná žláza je přece důležitou součástí hormonálního systému. Její funkce je významně ovlivněna pohlavními hormony, jako je estrogen a progesteron. Jak je možné, že nám mohou ublížit potraviny, které hladiny hormonů optimalizují?
To vše odhalíme v tomto článku! 🙂
Květák, brokolice a další členové této početné rodiny obsahují dvě aktivní složky. Indol-3-karbinol (I3C) a diindolylmethan (DIM). Tyto sloučeniny blokují tvorbu „nebezpečného“ 16-hydroxyestronu. DIM dokáže snížit jeho syntézu až o 50 % a zároveň zvyšuje produkci „hodného“ 2-hydroxyestronu až o 75 %. A to už za 4 týdny, což je působivý výkon, navíc bez nežádoucích účinků.
I3C se najdeme v brukvovité zelenině, kam patří:
Vůbec nejvyšší koncentraci I3C najdeme v řeřiše a listech hořčice.
I3C se uvolňuje při žvýkání těchto potravin. Žaludeční kyselina ho pak přeměňuje na DIM, aktivní látku, která optimalizuje poměr 16 a 2 hydroxy-estrogenu…
PS: Léky na snížení kyselosti žaludku této přeměně brání. Stejně tak pokles hladiny žaludeční kyseliny spojená s chronickým onemocněním, s věkem nebo se stresem. Zdraví střeva a zažívání je tedy pro hormonální rovnováhu nesmírně důležitá.
Jak podpořit zažívání a hojení zažívacího ústrojí popisujeme v naší knize ZDE.
V roce 1929 výzkumníci z Johns Hopkins University krmili králíky excesivním množstvím zelí. Těmto králíkům se pak vytvořila struma, tedy brutálně zvětšená štítná žláza.
Z toho důvodu bylo po desetiletí mnoho lidí s problémy se štítnou žlázou mylně instruováno, aby se vyhýbali brukvovité zelenině kvůli obsahu strumigenů. Tedy látek, které mohou narušit produkci hormonů štítné žlázy tak, že blokují schopnost štítné žlázy vychytávat jód.
Nutno dodat, že nikomu nevadí, že strumigeny jsou ve vysokých koncentracích přítomny v lécích jako jsou antidepresiva a kortikosteroidy, v pesticide a v dalších chemikáliích, včetně zubních past z fluorem, který jód vytlačuje a v minulosti se používal ke snížení funkce hyperfunkční štítné žlázy při Graves Basedově chorobě.
Uběhlo už mnoho let a můžu vám s klidným srdcem říci, že výzkum mnohokrát potvrdil, že struma není způsobena konzumací zelí. Takže prosím, nevynechávejte prospěšnou brukvovitou zeleninu ze svého jídelníčku! Strumu a v některých případech také rakovinu štítné žlázy způsobuje z většiny autoimunitní onemocnění, toxiny a léky.
Tento mýtus o nízkém jódu a štítné žláze vedl k nebezpečnému doporučování doplňků stravy s vysokými dávkami jódu. Například pacientkám s rakovinou prsu a samozřejmě také lidem, kteří mají sníženou funkci štítné žlázy.
Pravda ale je, že většina z nás má ve skutečnosti nadbytek jódu. Zdravé hladiny lze totiž dosáhnout konzumací kvalitní mořské soli, rozumného množství řas a vyřazením obilovin, které narušují jeho vstřebávání.
My proto vždy testujeme celou štítnou žlázu, protilátky proti ní a také hladinu jódu v moči u všech našich klientů, u kterých zvažujeme zařazení potravin a doplňků stravy bohatých na jód. Předcházíme tak zbytečnému poškození štítné žlázy a dalších metabolických procesů v těle!
Strava je základním stavebním kamenem celé léčby. Zařaďte do jídelníčku dostatek zeleniny a nevyhýbejte se té brukvovité. Víte, že by měl dospělý člověk sníst 9-12 hrnků zeleniny denně?
K zelenině přidejte dostatečné množství bílkovin (přibližně 1 gram na každý kilogram hmotnosti) a zdravých tuků. Z těchto látek je totiž naše tělo poskládané.
Zkrátka a dobře, představte si, že jste v přírodě a Váš talíř budou minimálně z 90% tvořit pouze opravdové potraviny. Žádné plastové obaly ani toxické ingredience.
Životní styl ovlivňuje vše v našem těle, včetně genetiky, na kterou se mnoho lidí rádo odvolává. Vězte, že dostatek spánku, reelaxace a duševní pohoda tvoří klíčové složky celostní léčby. Nezapomínejte také chodit ven. Čerstvý vzduch, pohyb a dostatečná hladina vitamínu D ze sluníčka opravdu pomáhají.
Z potravy si bereme základní stavební složky všech struktur v našem těle. Od buněk až po jednotlivé orgány. Avšak nejsme jen to co jíme, vlastně jsme to, co vstřebáme. Zdraví našeho zažívánání je proto opravdu důležité.
Úkolem střeva ale není pouze štěpení a vstřebávání potravy. Střevo ovlivňuje naši náladu, zdraví a také imunitu. Když léčíte štítnou žlázu, musíte řešit také střevo, i když to tak na první pohled nevypadá.
Komplexní léčba štítné žlázy vyžaduje čas a mnoho změn. Jak na to najdete v našem programu Medikové z labyrintu medicíny, který otevíráme vždy v lednu nového roku.
Cesta za uzdravením se může stát jedním ze zlomových bodů Vašeho života… pokud budete chtít. Příroda je mocná čarodějka a naše těla dovedou více, než jste si kdy dovedli představit.
Chcete s námi odhalovat taje přírodní léčby? Potom se můžete zdarma registrovat ZDE.