Čtení z nehtů jako pomocník v pátrání po příčinách onemocnění

Kdo mě sleduje ví, že nejsem lékařem východní medicíny. K těmto směrům jsem ve vlastní léčbě sice přivoněla, ale nebyla to cesta, kterou jsem se chtěla vydat.

Pátrání po příčinách vzniku ulcerózní kolitidy a autoimunitních chorob mě propojilo s mnoha lidmi s podobnými potížemi. Celá řada z nich se uzdravila a ani jeden z těchto „bývalých pacientů“ se neléčil pouze v duchu východní medicíny. Ti co ano, měli výsledky až na pár výjimek mizivé. Naopak největších úspěchů dosahovali lidé, kteří kombinovali řadu různých přístupů.

Tradiční čínská medicína a ayurvéda pro mě osobně byly první záchytné body, ke kterým jsem na začátku svého uzdravování vzhlížela. Bylo to totiž něco, co jsem alespoň trochu znala. Dokonce jsem tehdy chtěla tyto obory studovat. Vždy jsem ale skončila na prvních stránkách knih, které se léčbě v podání východní medicíny věnují. Starověké pojetí anatomie mi jako vystudovanému lékaři totiž vůbec nedávalo smysl.

Celý můj příběh najdete >>>ZDE<<<

Já a dcery, které údajně neměly být 🙂

Celou řadu věcí jsem si však z ayurvédy a tradiční čínské medicíny vzala. Široké spektrum bylin, medicinální houby, akupunkturu a také diagnostiku stavů, jež jsou klasickou medicínou ignorovány.

Nejsem člověk, který by veškerý svůj úsudek zakládal na stavu nehtu či vlasu. Nicméně pokud hledáte drobné dysbalance, či příčiny tzv. subklinických potíží, může Vám zdánlivě nepodstatná observance velmi pomoci.

Jako subklinické jsou označovány stavy, kdy se v těle na biochemické úrovni formuje patologie. Na venek se však tento problém zatím klinicky (moc) neprojevuje.

Jako příklad použiji často POD-diagnostikovanou Hashimotovu tyreoiditidu, autoimunitní zánět štítné žlázy.

Ten se začíná rozvíjet mnohdy desítky let před tím, než padne konečná diagnóza. Tito lidé trpí všelijakými obtížemi od extrémní únavy, přes zimomřivost až po obtěžující bušení srdce. Základní markery zrcadlící stav štítné žlázy jsou však v normě, a tak jsou jejich symptomy nejčastěji přisuzovány psychickému vypětí, kdy takový člověk běžně opouští ambulanci s receptem na antidepresiva.

Osobně používám v případě potřeby tradiční diagnostiku jako vodítko, takový odrazový můstek pro další pátrání. Následně si hypotézu ověřím pomocí klasických odběrů či zobrazovacích vyšetření. Kolikrát nám tělo samo napoví více, než specializovaná laboratoř. Umí totiž mluvit zároveň skrze kůži, sliznice a také nehtová lůžka.

Syndrom žlutých nehtů

.

U syndromu žlutých nehtů dochází k jejich ztluštění a zpomalení růstu. To se projeví žlutavým zbarvením. Takové nehty mohou postrádat kutikulu, neboli základnu ze které rostou. To vede k jejich odchlipování od nehtového lůžka.

Syndrom žlutých nehtů provází onemocnění dýchacího ústrojí (například chronický zánět průdušek, plic či vedlejších nosních dutin) a také stav zvaný lymfedém, který je způsobený dysfunkcí lymfatického systému.

Nehtové jamky a ďolíčky

.

Jde o drobné prohlubně a jamky vtisknuté do nehtu. Tyto defekty nejčastěji postihují lidi s lupénkou. Lupénka je onemocnění, které se projevuje na kůži, ale může postihnout i klouby. Jamky a ďolíčky na nehtech mohou provázet také choroby jako Reiterův syndrom či alopecie, autoimunitní onemocnění způsobující padání vlasů a chlupů.

Paličkové nehty

.

Paličkové nehty jsou charakteristické zvětšením a zakulacením konců prstů, kdy se nehet ohýbá a přizpůsobuje tvaru prstového článku. Takový stav je následkem dlouholetého nedostatku kyslíku při chronických onemocněních dýchacího ústrojí. Ale odráží zároveň stav střeva (u IBD- Crohnova choroba, ulcerózní kolitida), kardiovaskulární zdraví, funkčnost jater, či pokročilost infekce HIV virem.

Koilonychie

.

Neboli lžícové nehty si svůj název vysloužily díky prohlubni, ve které se často udrží i trocha tekutiny. Takové nehty jsou velmi tenké a třepí se. Mohou být následkem nedostatku železa, ale i onemocnění jménem hemochromatóza. Pravidelně přehlíženým problémem, kdy dochází k nadměrnému vstřebávání a ukládání železa, které pak poškozuje tkáně. Vedle toho jsou lžícové nehty spojovány se sníženou funkcí štítné žlázy a onemocněním srdce.

Terryho nehty

.

Terryho nehty se vyznačují tmavým měsíčkem pod jejich koncovou částí. Tento jev provází fyziologické stárnutí. V některých případech však může indikovat závažné onemocnění jater, cukrovku či srdeční selhání.

Beauovy linie

.

Beauovy linie jsou lineární prohlubně probíhající napříč nehtem. Objevují se, když je růstová oblast v základu nehtu poškozena úrazem, drastickou léčbou, nebo závažným onemocněním. To se děje například u cukrovky, onemocnění cév a při vysokých horečkách, které provází například zápal plic nebo příušnice. Bauovy linie mohou vznikat také jako následek nedostatku zinku.

Onycholýza

.

Jako onycholýza je označován stav, kdy se nehet drolí a odlučuje od nehtového lůžka. Důvodem může být úraz, infekce, užívání některých léků, používání chemikálií, ale také onemocnění štítné žlázy či lupénka.

Jak vidíte, z nehtů je možné zjistit mnoho a jsem přesvědčená, že jejich vyšetření může být důležitou součástí celostní diagnostiky.

Nehty Vás mohou přivést na chybějící dílek Vaší skládačky

Diagnostické metody klasické medicíny jsou úžasné a já je intenzivně využívám. Ale neměli bychom zapomínat ani na moudrost, kterou tisíce let shromažďovali tradiční lékaři. 🙂

Práce lékařky a studium medicíny z různých perspektiv je již více než 10 let mou největší vášní a koníčkem. Skrze vlastní zkušenost s vážným autoimunitním onemocněním -ulcerózní pankolitidou- jsem se odklonila od striktně západní medicíny a nyní provádím lidi na cestě za uzdravením pečlivým propojením konvečních, alternativních a psychoterapeutických metod zapracovaných do jednoduchého konceptu. Jsem přesvědčená, že autoimunitní onemocnění  můžete léčit a vyléčit, tak jako se to podařilo mě. Můj příběh si přečtěte zde >> >
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.