Akkermansia muciniphila! Přátelská bakterie, která bohužel chybí prakticky každému člověku s autoimunitou.

Střevní mikroflóra je v posledních letech velkým tématem a předmětem intenzivního výzkumu. Vliv její kvality na rozvoj a aktivitu mnoha onemocnění je nepopiratelný. V lékařských časopisech po celém světě jsou denně publikovány články, které dávají do souvislosti mikroflóru lidských sliznic a kůže s celou škálou onemocnění. Od psychiatrických diagnóz jako je deprese a schizofrenie, přes poruchy chování u dětí (autismus), až po roztroušenou sklerózu a onemocnění zažívacího ústrojí jako je Crohnova choroba nebo ulcerózní kolitida.

Pokud se už nějakou dobu zajímáte o celostní léčbu nějakého chronického onemocnění, nejspíš jste už o důležitosti mikrobiomu slyšeli. Pravděpodobně jste také v minulosti užívali probiotika. Já bych Vám dnes ale chtěla představit přátelskou bakterii, o které se českých vodách zatím moc nemluví.

Jak jsem se dozvěděla o Akkermansii?

Když jsem začínala psát o svém uzdravení, neměla jsem ani tušení, kolik lidí můj příběh zaujme. Ani ve snu mě nenapadlo, že jednoho dne založím s mou kamarádkou kliniku celostní medicíny. To se nestalo ze dne na den. Nápad na založení místa, kde budeme pomáhat lidem propojovat klasickou a alternativní medicínu, přišel s nedostatkem potřebných vyšetření na území České republiky.

Je to už mnoho let, co jsem započala studium funkční medicíny v USA. Polovina materiálů se týkala diagnostiky, která pro mě z většiny znamenala pouze teorii. Šlo totiž o interpretaci testů, které se u nás neprovádí, a pokud ano, jsou pro běžnou populaci finančně téměř nedostupné. A tak jsme začali spolupracovat s Německou laboratoří, která mimo jiné dělá i testy mikrobiomu.

Když jsem výsledky vyšetření viděla poprvé uvědomila jsem si, jak omezené informace v našich končinách máme stran lidské mikroflóry. 99% probiotických preparátů obsahuje výhradně laktobacily a bifidobakterie, které jsou navíc bohužel mrtvé a pro naše střevo nevyužitelné. Bifidobakterie tvoří asi 10% našeho mikrobiomu a já zde v žádném případě nechci zpochybňovat jejich důležitost.

Chci jen podotknout, že pokud se na naši mikroflóru podíváme z hora jako na ekosystém, který má souvislost s onemocněním, nemůžeme z něj vytrhnout jen 2 bakteriální kmeny. A protože jste na webu, který se věnuje především autoimunitám a hormonální nerovnováze, chtěla bych Vám představit bakterii, kterou postrádá prakticky každý člověk s autoimunitou. Bakterii, která na mě ve výsledcích vyšetření pravidelně svítí červenou barvou značící žalostný nedostatek. A to u všech osob se zažívacími problémy a prakticky u všech lidí, kteří mají diagnostikované autoimunitní onemocnění.

Akkermansia muciniphila v hlavní roli

Akkermansie tvoří asi 1-5% naší mikroflóry. Jde o úžasný mikrob, o kterém se zatím moc nemluví. Přestože není ve stínu laktobacilů a bifidobakterií moc vidět, je stejně jako tyto známé bakterie klíčovou složkou mikroflóry. Je totiž spojována se zdravím a nižším výskytem chronických onemocnění.

Akkermansie je důležitá nejen pro střevní zdraví, ale její přítomnost dokonce zvyšuje odpověď na imunoterapii jak v léčbě autoimunit, tak onkologických onemocnění. V překladu to znamená, že zvyšuje účinnost imunoterapie aniž by bylo nutné zvyšovat její dávky.

https://naturapura.cz/doplnky-stravy/2128-akkermansia-30-kapsli.html

Akkemansia je jiná, než ostatní „hodné“ bakterie v našem střevě. Její jedinečnost tkví ve schopnosti modulovat tloušťku střevní sliznice, což ji udržuje zdravou. A právě proto lidé, kteří mají dostatek této bakterie prakticky netrpí syndromem propustného střeva, které tvoří podklad vzniku autoimunitního onemocnění ale také celé řady dalších chronických potíží od zažívacích problémů až po hormonální nerovnováhu.

Akkermansia však nepůsobí pouze na střevo. Má vliv na imunitní systém, snižuje hladinu krevního cukru a cholesterolu v krvi a zrychluje metabolismus. Proto je v zahraničí oblíbeným doplňkem v léčbě cukrovky, ale také obezity a nadváhy. Užívání Akkermansie je totiž spojeno s hubnutím.

Co dělá bakterie Akkermansia?

Akkermansia sídlí ve vrstvě hlenu na vnitřní straně našich střev. Tento hlen je tvořen mucinem, kterým se Akkermansia živí. Tím, že je hlen notně spotřebováván, střevní buňky dostávají signál, aby produkovaly další a další hlen. To udržuje slizniční hlen pevný a hustý, což je klíčové pro tvorbu ideálního prostředí pro další hodné bakterie a pro Akkermansie samotné.

A nezapomínejme, že kvalitní hlen je důležitou mechanickou ochranou střevní sliznice.

Když Akkermansia „spapá“ hlen, vyloučí na oplátku mastné kyseliny, kterými se živí ostatní členové mikrobiomu a také střevní buňky. A co se stane? Zvýší se díky tomu produkce butyrátu. Látky, která moduluje imunitní systém, působí protizánětlivě a podporuje soudržnost buněk střevní sliznice. A to je přesně to, čeho potřebujeme v léčbě autoimunitního onemocnění docílit. Zbavit se zánětu a zaléčit propustné střevo.

Slizniční hlen jako ukazatel zdraví

V letech 2002 až 2006 probíhal výzkum rozpadu střevní sliznice, který se zaměřoval na kvalitu slizničního hlenu. Vědkyně zabývající se střevním mikrobiomem, Muriel Derrien, zjistila, že v řídkém hlenu nebyly prakticky žádné bakterie Akkermansia, zatímco v hustém hlenu byly velmi dobře zastoupeny.

Zjistila také, že lidé s řídkým hlenem mnohem více trpěli vysokým krevním tlakem, nadváhou, obezitou, cukrovkou II. typu, střevními onemocněními a psychickými problémy. Zatímco lidé s hustým hlenem a tedy mnoha bakteriemi Akkermansia, byli výrazně méně nemocní. 

Jupíííí už je budeme mít i v ČR… a snad už napořád 🙂

To, že Akkermansii postrádá téměř každý náš pacient, nám bylo jasné už po tom, co jsme udělali první testy mikrobiomu. Nyní se nám tato informace denně potvrzuje s každým novým člověkem, kterého vyšetříme. Začali jsme hledat na internetu a mnohé studie naše domněnky potvrzovali.

Byli jsme nadšené, ale mělo to jeden háček. Na českém trhu Akkermansie nebyly. A jak už to u nás bývá, zainvestovali jsme hromadu energie do mise „HON NA AKKERMANSII“, která se konečně dočkala šťastného konce. 😀

Takže už nejde jen o teorii, Akkermansii si můžete vyzkoušet v praxi! Věříme, že budeme inspirací, protože jde o úžasný doplněk stravy.

https://naturapura.cz/doplnky-stravy/2128-akkermansia-30-kapsli.html

Co všechno umí probiotika Akkermansia muciniphila?

• Zvyšují citlivost na inzulín,

• Snižují hladinu cholesterolu a cukru v krvi,

• Zrychlují metabolismus a podporují hubnutí u lidí, kteří mají nadváhu,

• Ovlivňují distribuci tuku v lidském těle,

• Zabraňují průchodu toxinů do krevního řečiště,

https://naturapura.cz/doplnky-stravy/2128-akkermansia-30-kapsli.html

Nezapomínejte na celostní přístup!​

Já vím, zní to všechno skvěle, ale nezapomínejte že mikrobiom nelze léčit jen nějakou kapslí nebo práškem. Externě doplněné mikroby (probiotika) budou potřebovat vhodné podmínky pro život a rozmnožování. Proto nespoléhejte jen na doplňky stravy a například na kvašené potraviny. Vždy k onemocnění přistupujte celostně, řešte stravu, stresovou zátěž, pohyb atd.

Dnes s Vámi budu sdílet skvělý způsob, jak podpořit právě růst bakterie Akkermansia, abyste z užívání probiotik vytěžili maximum!

Jaká jídla podporují růst Akkermansie?

Existuje spousta potravin s obsahem prebiotické vlákniny a polyfenolů, které Akkermansia miluje. Nejvíce potom kyselinu ellagovou, katechiny a taniny. Tedy polyfenoly přítomné v mnoha bobulích, ořechách a v zeleném čaji.

Mezi velkou skupinu potravin, které podporují růst Akkermansie, patří ovoce. Konkrétně ovoce, které může mít velký vliv na hladinu cukru v krvi. A musím připomenout, že právě nadměrná konzumace cukru a potravin s vysokým glykemickým indexem bývá nejčastější příčinou vzniku hormonální nerovnováhy, inzulinové rezistence, potažmo autoimunitního onemocnění.

Jednoduchý trik, jak minimalizovali reakci krevního cukru a inzulinu na tyto prospěšné potraviny, je jíst ovoce s tukem. Dát si třeba hrozny se lžící kokosového krému, nebo ořechového másla.

Které potraviny chutnají Akkermansii?

  • Granátová jablka
  • Brusinky
  • Maliny
  • Ostružiny
  • Borůvky
  • Jahody
  • Jablka
  • Vlašské ořechy
  • Pekanové ořechy
  • Zelený čaj

A jak už to mám ve zvyku, mám pro Vás alternativu v podobě super koktejlu, kterým Akkermansii určitě potěšíte. Probiotikum koktejlem můžete zapít a umožnit tak Akkermansii, aby se ve Vašem střevě usadila na vždy 😛

https://naturapura.cz/doplnky-stravy/2128-akkermansia-30-kapsli.html

Recept:

Vše smícháme do sklenice vody a rozmixujeme ve vysoko frekvěnčním mixéru.

A které doplňky stravy ještě podporují Akkermansii?

Obecně probiotika, protože napomáhají harmonizovat střevní prostředí. Akkermansii nejraději kombinujeme s kvalitními vice kmenovými probiotiky s obsahem bifidobakterií a laktobacilů. Mezi naše oblíbené značky patří napíklad Customs probiotics.

Další preparát, který podporuje růst této úžasné bakterie, je butyrát a vláknina. My jsme si oblíbili produkt, který obsahuje obě složky a to v perfektně vstřebatelné a nedráždivé formě, kterou tolerují i lidé s ulcerózní kolitidou či Crohnovou nemocí:

https://naturapura.cz/doplnky-stravy/2037-prebioticky-a-postbioticky-butyrat-gut-30-kapsli.html

V neposlední řadě pak používáme celou řadu bylin, které mají pozitivní vliv na zdraví střevní sliznice, která je domovem našich „hodných“ bakterií. Tady je příklad velmi dobrého mixu:

https://naturapura.cz/doplnky-stravy/1822-megamucosa-180-kapsli.html

Jo a nezapomínejte, Akkermansia se užívá s jídlem narozdíl od klasických probiotik, která doporučuji podávat na prázdný žaludek.

Tak a je to vše. Doufám, že se Vám povídání o Akkermansii líbilo a že jsem jí pomohla, aby alespoň lehce vystoupila ze stínu svých ostatních probiotikových sester tak, jak si právem zaslouží. 🙂

Práce lékařky a studium medicíny z různých perspektiv je již více než 10 let mou největší vášní a koníčkem. Skrze vlastní zkušenost s vážným autoimunitním onemocněním -ulcerózní pankolitidou- jsem se odklonila od striktně západní medicíny a nyní provádím lidi na cestě za uzdravením pečlivým propojením konvečních, alternativních a psychoterapeutických metod zapracovaných do jednoduchého konceptu. Jsem přesvědčená, že autoimunitní onemocnění  můžete léčit a vyléčit, tak jako se to podařilo mě. Můj příběh si přečtěte zde >> >
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.