Zuby jako zdroj autoimunitní reakce

Název článku by mohl vést k falešné domněnce, že zuby samy o sobě způsobují patologickou reakci imunitního systému. Takto jsem to samozřejmě nemyslela. Hned se podíváme, jak může nedostatečná či nevhodná hygiena ústní dutiny ovlivňovat průběh choroby.

Jak už jsem dříve zmiňovala ve svých článcích, většina autoimunitních onemocnění má množství různých spouštěčů. Často se jedná o kombinaci potravin, toxinů z vnějšího prostředí, infekce atd. u geneticky predisponovaných osob. V souvislosti s chrupem se potom dostáváme ke všem třem uvedeným.

Faktory, které se podílejí na aktivaci autoimunitního onemocnění popisuji ve své knize „6 pilířů zdraví“ zde>>

Dnes hygieně dutiny ústní věnuji zvláštní pozornost. Díky zubům jsem si však prošla skutečným peklem a nelehko se mi na tyto chvíle vzpomíná.

Mé problémy začaly v pubertě, kdy jsem hluboce nenáviděla své tělo. Připadala jsem si nechutně tlustá a extrémní diety brzy vyústily v poruchy příjmu potravy. Dnes nechápu, jak jsem to mohla svému tělu dělat … denně jsem si vyvolávala zvracení, což samozřejmě otevíralo bránu infekci a kazivosti zubů.

Jednoho krásného dne mě začala zlobit stolička. Přes několik návštěv u zubařky bolest neustávala, a tak jsem nakonec skončila na pohotovosti s čištěním kanálků. Pro pokračující obtíže jsem ještě několikrát zavítala ke své zubařce, která vrtala a vrtala, až se zub rozpadl… a bolest nepřestávala. Proto jsem se rozhodla zkusit jinou kliniku.

Tam mi po několikaměsíčním utrpení konečně udělali rentgen a zjistili, že mám onen bolestivý kaz na úplně jiném zubu. Vzhledem k prodlevám se navíc zánět rozšířil do kosti pod kazem.

Terapie tohoto stavu byla zdlouhavá a neskutečně bolestivá. Dokonce si na to vzpomínám živěji, než na samotný porod! Během ní jsem přišla o dva další zuby.

Nevím jistě, zda se i v mém případě mohla infekce z úst podílet na rozvoji autoimunitního onemocnění. Myslím si však, že je to velmi pravděpodobné.

Dostala jsem obrovskou lekci, díky které se mi v 19 letech podařilo částečně zvítězit nad bulimií. Přestala jsem zvracet… celý můj příběh, kde popisuji svůj boj s ulcerózní kolitidou najdete zde>>

Po zaléčení zánětu jsem nadále navštěvovala zubaře a dentální hygienu, používala svědomitě kartáček Curaprox a zubní pastu Elmex a myslela si, že pro své zubní zdraví dělám maximum. Jakmile jsem však pronikla hlouběji do problematiky autoimunitních onemocnění, spoustu dosavadních návyků a názorů jsem opět přehodnotila.

Infekce je pouze jedna z příčin, jež může spustit autoimunitu. I přes důkladnou hygienu můžete nevědomky přiživovat chorobu. Pojďme se tedy podívat jak:

Infekce 

Jak jsem již psala, chronická infekce často stojí za aktivací choroby imunitního systému. „Zlé“ mikroorganismy se většinou ukrývají ve střevech či žaludku, ale nemusí tomu tak být vždy. Druhou nejčastější lokalitou, kde se infekce schovává, je právě dutina ústní. Prostory mezi zubem a dásní jsou ideálním místem pro přemnožení mikroorganismů, které odsud reaktivují onemocnění.

Zánět dásní nejprve vede ke zvýšené krvácivosti, otoku a zápachu z úst. Ve druhém kroku dochází k postupnému odhalování zubních krčků, které se snáze kazí. S pokračující infekcí se zuby začínají viklat, až dochází k jejich ztrátě. To jsou extrémní případy, kterým předchází roky latentního, neboli skrytého zánětu. Ten je také zhoršován obsahem fluoru v zubních pastách, ale o tom až dále…

Nejčastějšími patogeny, které způsobují zánět dásní jsou:

  1. Entamoeba gingivalis
  2. Trichomonas tenax

Existují samozřejmě konvenční postupy, jak se zánětem dásní bojovat (antibiotikum Doxycyklin, zubní pasty typu Paradontox …). Pojďme se ale nejprve podívat na to, co můžeme udělat v domácím prostředí a také v případě, že je zánět v tzv. subklinickém, neboli „zatím neviditelném“ stavu.

Jako subklinické jsou označovány případy, kdy je sice onemocnění přítomno, ještě se však naplno nerozvinuly jeho příznaky. Valná většina těchto stavů je očima klasické medicíny vnímána jako nezajímavá, kdy se nezahajuje žádná terapie. Jak jsem již mnohokrát zmiňovala, standardní léky totiž většinou léčí plně rozvinuté příznaky, aby efekt alespoň částečně vyvážil jejich negativní účinky.

Jak tedy na infekci?

  1. Ayurvédská medicína používá k desinfekci dásní a prevenci zánětu sezamový olej. Ráno po probuzení si jako první věc dejte do pusy lžičku sezamového oleje, který převalujte v ústech 5-20 minut, dokud olej nezbělá.
  2. 3 krát denně si na zuby a dásně naneste/nastříkejte koloidní stříbro na 60 sekund, poté vyplivněte.
  3. Namíchejte si sprej s xylitolem (1 čajová lžička xylitolu do 250 ml minerální vody) a nanášejte na zuby 3 krát denně.
  4. Užívejte 3 krát denně na lačno probiotika rozpuštěná ve vodě, která před polknutím převalujte alespoň 5 minut v puse.
  5. Používejte přírodní zubní pastu bez obsahu fluoru (viz. dále)

Než se do všeho pustíte, prohlédněte si svůj chrup a dásně a zjistěte zda:

  1. Máte tmavé skvrny na zubech nebo dásních?
  2. Máte bolestivé zuby nebo dásně?
  3. Máte na zubech plak, který lze těžce odstranit?
  4. Viklají se Vám zuby?
  5. Odhalují se Vám zubní krčky?
  6. Dělají se Vám často afty či boláky v puse?

Každé 3 týdny si zkontrolujte, zda se stav Vašeho chrupu zlepšuje. Výsledky výše uvedených opatření by měly být vidět po 6-12 týdnech. Pokud je infekce dutiny ústní hlavním aktivátorem choroby, která Vás trápí, pokles protilátek a ústup příznaků je možné pozorovat přibližně za 3 měsíce po zavedení výše uvedených opatření.

Co dalšího ještě mohu udělat pro zdravé zuby a dásně?

  1. Pořiďte si ústní sprchu, která dobře pročistí i mezizubní prostory.
  2. Pomocí stravy vytvořte v ústech zásadité prostředí, ve kterém se hůře tvoří zubní plak, tedy živná půda pro patogeny. Vyhněte se cukru a kávě. Jako alternativu ke slazení můžete použít například xylitol či stévii.  Alkalické prostředí potom podpoří čištění zubů jedlou sodou.
  3. Používejte mezizubní kartáčky/nit.
  4. Pravidelné a důkladné čištění zubů za použití správného zubního kartáčku je základ. Alespoň jednou si zajděte na dentální hygienu, kde Vám vysvětlí co a jak.
  5. Čistěte si i jazyk

Fluorid

Fluorid je halogenní prvek, který je součástí zubních past a některých léků. Účinkuje jako prevence tvorby zubního kazu a vypadávání zubů. Dodnes se v některých zemích (například v USA, Irsku atd.) přidává do pitné vody. V naší republice je to naštěstí zakázáno. Dále se v menším množství vyskytuje například v černém či zeleném čaji.

To, že je fluor dobrý jako prevence vzniku zubního kazu, ví téměř každý. Co ale většina lidí neví je fakt, že se fluor hromadí v endokrinních orgánech, jako jsou například podvěsek mozkový, nebo štítná žláza. Tam pak potlačuje tvorbu jejich hormonů, což logicky vede k problémům na úrovni celého organismu.

Uvedu příklad … než byly vyvinuty léky na potlačování příznaků zvýšené funkce štítné žlázy (hypertyreóza), používal se k tomu právě fluorid. Tak a teď si představte, že trpíte sníženou funkcí daného orgánu (například hypothyreóza v důsledku Hashimotovi tyreoitidy), jenž je ještě více tlumen fluorem, kterým tělo denně zahlcujeme. Fluor navíc zhoršuje a udržuje zánět dásní, který sám o sobě může onemocnění aktivovat.

Má rada proto zní, nepřehánějte to s čajem. 1 šálek denně je naprosto dostačující. Ale co ta zubní pasta?

Existuje spousta příjemných alternativ, po kterých je možné sáhnout. Vybrala jsem pro Vás mé 3 favority (držím je v ruce na prvním obrázku tohoto článku):

  1. Ayurvédská pasta Vicco je má nejoblíbenější. Obsahuje výtažky ze 20 druhů rostlin, včetně hřebíčku, čímž udržuje dásně a zuby zdravé.  Má antibakteriální a desinfekční vlastnosti. Vzhledem k tomu, že hezky voní, moc nepálí, je čistě přírodní a zubní plak odstraňuje i bez mechanického čištění, ji používá také má tříletá dcerka.
  2. Zubní pasta Dabur red je trošku ostřejší varianta. K tomuto produktu se pojí příběh naší rodinné známé, která roky bojovala s progresivní paradontózou. Konvenční terapie nebyla moc účinná, proto jí moje mamka doporučila pastu Dabur red. Po dvou měsících byla paradontóza pryč.
  3. Dottera OnGuard je zubní pasta z esenciálních olejů, včetně antibakteriální skořice, protizánětlivého hřebíčku atd. Složením dle mého názoru není tak skvělá jako například Vicco, nicméně jde o velmi dobrou alternativu. Její výhodou je fakt, že je bílá, opět tolik nepálí, obsahuje xylitol a má velmi příjemnou mentolovou vůni, která je přece jen nám evropanům bližší.

Osobně mám všechny tyto zubní pasty doma a také ještě jednu navíc- Dabur herbal na bělení zubů. Večer většinou používám Vicco, nebo Dabur red aby bylinky přes noc pěkně působily. Ráno potom volím pastu bělící, nebo DoTerru.

Miswak

Poslední tip, který Vám v tomto článku dám, nahradí čištění zubů v průběhu dne, kdy cítíte, že se na zubech dělá nežádoucí plak. Nepotřebujete pastu, ani kartáček.

Miswak je dřívko používané v Arábii více než 7000 let k dentální hygieně. Získává se ze stromu Salvadora persica ve formě tyčinek. Po ořezání koncové části větvičky se dřevo rozvlákní a vytvoří malý kartáček, který můžete mít vždy při sobě a zuby si s ním očistit. Samozřejmě stoprocentně přírodní a zdravotně nezávadné … pokud tedy netrpíte alergií na tento strom 🙂 Místo žvýkačky lze potom použít například obyčejný hřebíček.

A jak jsem se k Miswaku dostala já? Byla jsem muslimka … O tom jak a proč mě islám přivedl k ateismu, ateismus k duchovnu a duchovno následně k uzdravení však napíšu někdy jindy… Nicméně již z této věty je patrné, že uzdravování není o jedné pilulce… Je to cesta… A například úprava zubní hygieny může být právě tou třešničkou na dortu, která mu chybí, aby byl dokonalý 🙂

Práce lékařky a studium medicíny z různých perspektiv je již více než 10 let mou největší vášní a koníčkem. Skrze vlastní zkušenost s vážným autoimunitním onemocněním -ulcerózní pankolitidou- jsem se odklonila od striktně západní medicíny a nyní provádím lidi na cestě za uzdravením pečlivým propojením konvečních, alternativních a psychoterapeutických metod zapracovaných do jednoduchého konceptu. Jsem přesvědčená, že autoimunitní onemocnění  můžete léčit a vyléčit, tak jako se to podařilo mě. Můj příběh si přečtěte zde >> >
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.