Zjistit, jaká je příčina toho, že člověk trpí autoimunitním onemocněním je základem léčby. Můžeme zkoušet různé diety a doplňky stravy, terapie však nebude úspěšná, pokud neodhalíme zdroj, ze kterého potíže pramení.
Existují „šťastlivci“, u kterých chorobu způsobuje pouze jeden vnější faktor. Často to bývá například nějaká potravina. Takový člověk potom vyzkouší nějakou doporučenou dietu a potíží se nadobro zbaví.
Proto také spousta lidí v terapii selhává. Vyzkouší pár diet a doplňků stravy, které nezaberou. Své hledání potom vzdají s vyhlídkou, že jejich jedinou možností je doživotní užívání silných léků, bolestivá vyšetření a v nejzazším případě operace.
Když jsem začínala s celostní léčbou já, valily se na mě informace ze všech stran. Bylo velmi náročné se v tom zorientovat. Každý tvrdil, že jeho způsob terapie je ten nejlepší. Jeden člověk propagoval paleo dietu, jiný ji hanil s tím, že lidé s nespecifickými střevními záněty vůbec nemohou maso či živou stravu. Někteří zase hlásali, že jim pomohla čínská či ayurvédská medicína, na vlastní kůži jsem ale zjistila, že pro některé může být tato léčba příliš agresivní.
Důvodem, proč u každého funguje něco jiného je samozřejmě fakt, že jsme každý jedinečný. Zde by můj manžel ihned zahájil debatu na téma jeho oblíbené diety. Ta se zaměřuje na rozdílnou schopnost zpracovávat potravu dle individuální krevní skupiny… mimochodem zajímavá teorie, která se ve spoustě bodech ztotožňuje s pravidly výživy v podání ayurvédské či čínské medicíny.
Jejich hledání a následná eliminace je základem druhé fáze mého léčebného algoritmu, který popisuji ve své knize „6 pilířů zdraví“ zde >>
Než přejdu k seznamu nejčastějších aktivátorů, uvedu ty, které vyvolávaly příznaky choroby u mně:
Jak vidíte, můj problém byl velmi komplexní. Kdybych „pouze“ jedla zdravě, potíže by nezmizely, nebo by se brzy vrátily. Kdybych užívala probiotika, ale byla neustále ve stresu, nemoc by se opět zahlásila o slovo.
Není to ale tak, že bych už nemusela vůbec věnovat pozornost tomu co sním, jaké léky budu užívat atd. Pokud jsem například dlouhodobě ve stresu, začnu pociťovat, že se to mému střevu vůbec nelíbí. Zažívací systém už vždy bude mým slabým místem … nebo možná silným? 🙂 Naučila jsem se totiž naslouchat potřebám svého těla a střevo mě vždy upozorní, kdy je potřeba zpomalit. Navede mně, jaké kroky je třeba podniknout, abych se opět dostala do rovnováhy a nemoc se nevrátila.
Komplexní návod na léčbu střevních onemocnění najdete v mé knize „Labyrintem střeva k uzdravení těla“ zde>>
Projděte si tento seznam a pokuste se určit, které z uvedených faktorů aktivují vaše potíže. Pokud se vám je podaří odhalit, můžete se pustit do jejich léčby či odstranění ze svého života. Když navíc připojíte terapii zvýšené propustnosti střeva (Leaky Gut), úspěch je téměř jistý 🙂
Vezměte zdraví do svých rukou a staňte se detektivem, který najde pachatele a zastaví ho před tím, než napáchá ještě více škod.
Drží Vám palce! ♥