Můj super koktejl na alergie a jak mezitím léčit jejich příčinu

Začíná sezóna pylových alergií, a tedy trápení mnoha lidí. Místo aby si užívali dlouhých dní, sílících slunečních paprsků a příjemných teplot, které s sebou toto období přináší, sedí doma a koukají přes okno. Radost z vůní, barev a tvarů které tvoří jarní příroda jim kazí ucpaný nos, rýma, nekonečné kýchání, vyrážka a slzící oči. Láká procházka rozkvetlou alejí kaštanů, ale po sto metrech se alergik cítí tak zle, že se raději vrací domů.

Tímto článkem, který pojednává o terapii jak příčiny, tak akutních příznaků alergie vás provede v roli pokusného králíka můj manžel 😊

Začnu tedy tím, že jej představím. Můj muž se narodil v Itálii, kraji s úplně jinou faunou a flórou. Již od útlého věku se potýkal s různými neduhy spojenými s nefunkčním imunitním systémem. Trpěl alergiemi na pyly, ale také na elastan, což se projevovalo zarudlou vyrážkou tvořící bolestivé krvácející puchýře v oblasti stehen a hýždí. 

Diagnóze alergie na elastan samozřejmě předcházely roky experimentů s kortikoidy a antibiotiky. Kauza byla uzavřena přibližně ve 12 letech se slovy „máte alergii na elastan, noste bavlnu. Vyřešeno.“ To pomohlo, vyrážka se nicméně občas vracela, přestože kůže s elastanem do styku nepřišla.

Po vysoké škole se manžel rozhodl vycestovat, cílová destinace Česká republika. Vzhledem k odlišnému prostředí se změna výrazně projevila na jeho alergii, která se začala zhoršovat. My jsme se potkali, když mu bylo 30 let. V pylové sezóně užíval 2 krát denně antihistaminika (Zirtec, Aerius, Xyzal …), nosní spreje včetně kortikoidů a dále také imunizační  vakcíny.

Při užívání všech jmenovaných preparátů příznaky částečně ustoupili, ale vzhledem k vedlejším účinkům léků byl neustále unavený, kdy spal klidně více než 10 hodin denně. Měl potíže se soustředěním, neměl energii a vyjít ven pro něj znamenalo utrpení.

V nose se mu již nějakou dobu formovaly polypy, které se s každým rokem zvětšovaly a způsobovaly bolesti hlavy, záněty vedlejších nosních dutin a náchylnost k infekcím. Ani základní symptomy nebyly úplně pryč. Nos měl stále z velké části ucpaný, kýchal a měl zarudlé oči, které pálily.

Nosní polypy jsou útvary tvořené sliznicí, která přehnaně reaguje na alergen (látku, která způsobuje alergickou reakci). Předpokladem pro tvorbu těchto útvarů je genetická predispozice, kdy nosní sliznice reaguje zbytněním, otokem a následným ztluštěním a vznikem polypů.

Většina alergiků trpí opačným problémem, kdy je sliznice naopak ztenčená. Nervová zakončení jsou tak více náchylná k podráždění, což vede k atakám kýchání a vzniku vodnaté rýmy. Polypy naopak způsobují ucpávání nosu a vedlejších nosních dutin. To potom vede k nedostatečnému odvodu přehnaně se tvořícího hlenu, který zde stagnuje a stává se živnou půdou pro bakterie. Infekce potom způsobuje zánět sliznic, které ještě více otékají. Uzavírá se tak bludný kruh.

Léčba nosních polypů spočívá v terapii infekce antibiotiky, ve snaze snížit otok sliznic pomocí kortikoidů, dále v podávání antihistaminik jako prevence jejich dalšího růstu. Případně se potom přistupuje k operačnímu odstranění útvarů. Tím se samozřejmě nevyřeší příčina, polypy se proto časem  většinou opět vytvoří.

A přesně toto byl případ mého manžela. Několik let užíval léky, kdy se problém prohluboval. Proto se rozhodl podstoupit operační odstranění. Výkon trval 7 hodin v celkové anestezii. Ze zákroku se tělo vzpamatovávalo další 3 měsíce, aby se do roka potíže vrátily v plné síle. Za dalších pár měsíců se navíc alergie ještě více zhoršila. Léky přestaly zabírat a manžel byl v období od poloviny května do konce září naprosto paralyzován. Brával si nemocenskou, protože nebyl schopen vstát z postele. Dusil se v noci, nespal. Trpěl neustálým zánětem vedlejších nosních dutin, migrénami, ale i angínami, protože dýchal pouze ústy. Říkal, že takto nechce žít.

Protože mě viděl, jak jsem se v průběhu své léčby zlepšovala, rozhodl se, že zkusí alternativní metody také… co mu zbývalo. Začali jsme tedy postupně aplikovat můj algoritmus i na jeho potíže

Když jsme začínali, vypadalo to jako na následujícím obrázku . Červená barva značí aspekty, které byly narušené životosprávou. Jediný pilíř léčby, který byl v zásadě částečně dodržován byly toxiny z prostředí. To bylo způsobeno tím, že jsem se je doma snažila eliminovat já v průběhu vlastní léčby.

První krok, na který jsme zaměřili pozornost, bylo jídlo a zdravá střeva.

Manžel se tehdy rozhodl pro dietu podle krevních skupin. Jejím základem bylo odstranit lepek, mléko a rajčata z jídelníčku. Po pár týdnech slavil úspěch. Zmizela alergie na elastan, přestože léčil alergii na pyly. Časem jsme zjistili, že se nejednalo o alergii na elastan, ale o alergii na mléko a výrobky z něj, která se projevovala jako ekzem na kůži po styku s elastanem.

V průběhu dalších týdnů se i příznaky alergie začaly zmírňovat. Ještě to ale nebylo ono. Následující rok se alergie na jaře vrátila. Léky opět nefungovali, a tak bylo potřeba pokračovat v celostním přístupu.

Na konci sezóny by náš obrázek vypadal takto (oranžová barva značí částečnou práci na daném aspektu):

Psychika je důležitou součástí celostního přístupu. Pro lidi jako je můj muž je to nejtěžší krok. Kvůli traumatům, která si přinesl z dětství, analytické povaze a velice racionálnímu přístupu je pro něj velmi náročné s tímto pilířem pohnout. Situaci nepřilepšoval ani fakt, že jsme v té době stavěli dům, měli malé miminko, byl daleko od rodiny a přátel.

I tak se ale ve své cestě za uzdravením výrazně posunul. Následující rok ale změnil vše. Nejen, že manžel zapracoval na své psychice, ale zařadil také různé doplňky stravy, které dotáhly to, co nezvládla mysl.

Pojďme se tedy podívat na to, jak komplexně léčit alergii. Začnu terapií příčiny, na konec uvedu svůj speciální koktejl, který pomůže od akutních alergických projevů.

 1. Psychická pohoda

Psychika hraje obrovskou roli v terapii jakéhokoliv psychosomatického onemocnění, mezi která alergie nesporně patří. Já si pro vlastní potřeby udělala kurz kognitivně behaviorální terapie a jsem přesvědčená o tom, že se jedná o skvělou metodu, která má na chronická onemocnění pozitivní účinek. Uvolnit mysl a nahlédnout do svého nitra určitě podpoří meditace, různá relaxační a vizualizační cvičení a hypnóza. Toto jsou metody, které jsem při svém uzdravování využívala a které mohu doporučit.

Ale opět, každý jsme jedinečný, najděte si svou cestu 😊 Ať už to budou meditace na youtube, nebo zkušený terapeut. Poslouchejte svou intuici.

Psychika má vliv na trávící ústrojí, hormonální rovnováhu i imunitní systém. Ať už se léčíte jakkoliv, vždy tento krok zahrňte do svého postupu.

 1. Strava

To co jíme se odráží na střevním zdraví, psychice, hormonální rovnováze i fungování imunitního systému. Některá jídla, jak jsem popisovala na příkladu svého manžela, způsobují potíže úplně jinde než ve střevech nebo žaludku. Odhalit takovéto intolerance tedy může být oříšek.

 

Zásady zdravého stravování

 • Snažte se vybírat potraviny z ekologického zemědělství, nebo si je pěstujte doma
 • Základem stravy by měla být zelenina. Člověk by měl konzumovat alespoň 20–30 g vlákniny denně!
 • Jezte ovoce, snažte se však respektovat změny ročního období. V zimě ovoce omezte a místo exotických banánů zvolte raději například jablka. Tyto sezónní změny jsou dobré pro váš mikrobiom. Ovoce také konzumujte samostatně, nejlépe alespoň 20 minut po jídle nebo nalačno.
 • Dopřejte si zdravé tuky jako je olivový olej, kokosový olej, avokádo, semínka … u ořechů pozor na časté alergie a přítomnost plísní. 
 • Polotovary, fast food, předpřipravená jídla … berte je jako nepřítele. Dám si hamburger a budu trpět celý den, nebo si ho dnes odpustím? Tyto pokrmy obsahují spoustu hydrogenovaných tuků, cukru, soli a aditiv, které narušují střevní funkce, potažmo imunitní systém.
 • Rafinovaný cukr a sacharidy (cukr, bílé pečivo, těstoviny …) omezte co nejvíc to jde. Jejich konzumace narušuje hormonální rovnováhu a podporuje růst patogenních bakterií ve střevě, které potom způsobují další potíže.
 • Lepek zvyšuje propustnost střevní stěny, čímž může narušovat fungování imunitního systému. Pokud jej vyřadit nechcete, alespoň jej omezte a volte celozrnné varianty.

Testování potravinových alergií

Abyste mohli dosáhnout skutečných úspěchů v léčbě, je nutné vyřadit problematické potraviny. Nejčastější alergeny v potravě jsou pro člověka lepek, mléko, kukuřice, kvasnice a brambory. Lidé, co mají potíže s mlékem bývají navíc citliví také na sóju.

To, že vám na alergologii řeknou, že alergii na danou potravinu nemáte, nemusí to být pravda. Nejlepší způsob, jak tyto intolerance otestovat, je vlastní zkušenost. Výchozím bodem pro testování může být například eliminační nebo elementární dieta, se kterou se můžete seznámit v mém e-booku zdarma zde. Pokud se rozhodnete pro laboratorní testování, najděte si laboratoř, která se na tato vyšetření skutečně zaměřuje.

Problematické potraviny potom vyřaďte a pokračujte v léčbě. Pokud bude úspěšná, časem je budete moci opět občas vrátit do svého jídelníčku 😊

 1. Zdravá střeva

Tento bod se významně prolíná s předchozím krokem. Zatím jsem však nezmiňovala střevní mikroflóru, která se významně podílí na fungování střeva, imunitního systému a vlastně celého organismu. Její kvalitu nám zajistí

 • Strava, kdy můžeme také zařadit například kysané zelí a její účinek tak ještě více umocnit.
 • Probiotika, jejichž výběrem rozhodneme o rychlosti a efektivitě terapie.
 • Léčba případné střevní infekce pomocí přírodních antibiotik.
 1. Podvýživa

Podvýživa se týká i lidí morbidně obézních a je to nešvar, který nám přináší stravování moderní civilizace. Nedostatek potřebných živin s sebou nese poruchy imunitního systému. Co s tím?

 • Strava s množstvím ovoce a zeleniny
 • Kvalitní doplňky stravy
 • Snažit se omezit a časem úplně přestat brát klasické léky, které často jako vedlejší účinek zvyšují ztráty minerálů, vitamínů a dalších živin, narušují střevní funkci, hormonální a imunitní rovnováhu.
 1. Hormonální rovnováha

Hormonální rovnováha je často opomíjené, ale velmi důležité téma. Její výkyvy způsobují značné potíže, které se potom odrazí ve fungování jak ostatních součástí endokrinního systému, tak například v kolísání krevního cukru. Nastolit opět rovnováhu není jednoduché, každopádně existují základní pravidla, které při drobných výkyvech pěkně zabírají: 

 • Strava s množstvím ovoce, zeleniny a nenasycených mastných kyselin (olivový olej, kokosový olej … )
 • Vynechání rafinovaného cukru, mléka a mléčných výrobků, masa zvířat krmených obilovinami, kávy a alkoholu
 • Péče o střevní mikroflóru (probiotika)
 • Dostatečný pitný režim (voda, bylinkové čaje, vývary)
 • Spánek
 • Pohyb odbourávající kortizol a adrenalin
 • Zelený čaj, který napomáhá s vylučováním nadbytku steroidních hormonů
 • Detoxikace jater (celou škálu účinných bylin nabízí například ayurvéda nebo čínská medicína)
 • Stimulace kůže pomocí studené sprchy, chození na boso či akupunktura
 1. Toxiny z prostředí

Vedle toxinů v potravě, jako jsou pesticidy, herbicidy, hormony, antibiotika, umělá sladidla, ochucovadla a podobně se denně potýkáme s dalšími látkami, které narušují hormonální a imunitní rovnováhu. Tyto látky mají jak přímý toxický a imunogenní účinek (vyvolávají imunitní reakci), tak vedou ke vzniku estrogenové dominance, která má za následek mimo jiné i aktivaci autoimunitních onemocnění či alergií.

 • Rozpouštědla (lak na nehty, odlakovač …), lepidla
 • Emulgátory v mýdlech, šampónech, kosmetice
 • Výfukové plyny
 • Plasty

Kompletní eliminace těchto látek z prostředí je v našich podmínkách více méně nemožná. Omezení jejich používání a hledání alternativ je ale naopak při dnešní nabídce produktů jednoduché a cenově čím dál dostupnější.

A teď už k mému zázračnému koktejlu 😊

Recept samozřejmě není kompletně z mé hlavy. Jeho objevení předcházel dlouhý výzkum různých doplňků stravy. Vyzkoušeli jsme toho hodně. Našli jsme různé přípravky, které celkem zabírali. V případě mého muže však byl průběh alergie tak silný, že se nám na začátku nepodařilo symptomy kompletně porazit. Tyto metody nicméně uvedu, protože některým lidem mohou výrazně pomoci:

 • Rostlinné náplasti Wutong a Jian Kang od TianDe. Jedná se o léčivé přípravky mající svůj základ v tradiční čínské a tibetské kultuře. Náplasti obsahují kombinaci výtažků z bylin a esenciálních olejů. Působí proti bolestem hlavy, ucpaným dutinám a projevům alergie. Nalepte si je na celou noc nad kořen nosu. 
 • Esenciální oleje od DoTerra, zejména potom olej Breathe, máta, eukalyptus, citrón a levandule. Můžete je vdechovat z dlaní, inhalovat, potřít si jimi spánky, ale lze je užívat i vnitřně.
 • Vysoké dávky vitamínu C.
 • Nosní sprej z tea tree oleje a ricinového oleje.
 • Oregano olej při léčbě zánětu vedlejších nosních dutin.
 • Výplachy nosu pomocí konvičky Neti pot.

To vše máme vyzkoušeno s dobrými výsledky. Nicméně to pořád nebylo stoprocentní. Začala jsem tedy hledat v komunitách lidí, kterým se podařilo s nepříjemnými příznaky úplně zatočit. Podařilo se mi najít přípravky, které měli téměř u každého skvělý účinek.

Problém byl v tom, že u nás nebyly k dostání. Proto jsem začala studovat jejich složení a na jeho základě jsem pomocí jednotlivých komponent umíchala doplněk stravy pro mého manžela. A zabírá, na 100 %. Příznaky jsou pryč.

Jak vždy říkám, doplňky stravy jsou pouze berlička a je třeba pracovat na příčině. Pokud se člověk ani trochu nezaměří na to co jí, na prostředí ve kterém žije a na stresující situace, které jej v danou chvíli provází, nemohu zaručit, že budou doplňky stravy fungovat tak dobře jako u někoho, kdo se léčí celostně.

Pojďte si teď namíchat svůj koktejl!

Když připravuji koktejly obsahující různé doplňky stravy, často kvůli odměřování dávky používám kapsle, jejichž obsah vyprázdním do sklenice s vodou. Mimo fakt, že znám přesné množství účinné látky kterou potřebuji se také zbavím aditiv, které obal kapsle obsahuje.

Prášková forma zaručí snadnější a rychlejší vstřebávání. Navíc do sebe člověk nemusí cpát několik velkých kapslí. Vše se vypije najednou a odpadá tak nutnost polykat obrovské tablety, což například u mě vyvolává pocit na zvracení.

Další výhodou je, že prášek můžete rozpustit například ve smoothie či ovocné šťávě. To je výborné zjednodušení například pokud přípravek podáváme dětem, nebo když chceme přerazit nepříjemný zápach či pachuť léčivých látek.

Vždy vybírejte kvalitní produkty, ideálně čisté a bez přísad (podívejte se na složení přípravků, část ingrediencí je obsažena právě v obalech kapslí, které vyhodíte). Aditiva totiž mohou způsobovat potíže s trávením vedoucí ke zhoršení alergických projevů.

Quercitin

Quercitin je přírodní pigment, který se v přírodě vyskytuje v ovoci a zelenině. Jedná se o silný antioxidant, který posiluje imunitu, působí proti rakovinnému bujení, snižuje riziko neurodegenerativních onemocnění (Alzheimerova choroba) a pomáhá v boji se zánětlivými procesy v těle, s vysokým krevním tlakem ale také s projevy alergie.

Výzkum ukazuje, že quercitin blokuje enzymy, které se podílejí na průběhu zánětlivých procesů v organismu. Také potlačuje účinek látek, které mají v těle prozánětlivý účinek. Do této skupiny patří například histamin, jehož uvolňování je blokováno také konvenčními léky jako je například Zirtec, nebo Xyzal. Právě histamin je odpovědný za projevy alergie (vodnatá rýma, kýchání, pálení očí atd.).

Quercitin se samostatně nevstřebává efektivně, proto je potřeba jeho užívání nakombinovat s dalšími látkami jako je vitamín C, nebo trávící enzymy jako je Bromelain.

Výskyt v potravinách: cibule, jablka, hrozny, borůvky, maliny, jahody, ostružiny, brusinky, brokolice, citrusy, třešně, rajčata, paprika, zelený čaj

Dávkování

Prevence: 200 mg 2x denně

Léčba rozjeté alergie: 500-600 mg 2x denně

Bromelain 

Bromelain je enzym získávaný ze stonků ananasu. Vedle faktu, že napomáhá účinnému vstřebávání quercitinu také působí protizánětlivě s efektem na vedlejší nosní dutiny (snižuje otok sliznic a zánět). Dále také podporuje trávení a používá se jako doplněk stravy při hubnutí. 

Dávkování

Prevence: 50 mg 2x denně

Léčba rozjeté alergie: Až 150 mg 2x denně

Vitamín C

Vitamín C je silný antioxidant s nejméně dalšími třemi sty metabolickými funkcemi v těle. Mezi ně patří účinek na správnou funkci nadledvin, růst a hojení tkání, obrana proti infekcím a prevence nádorového bujení buněk. Stovky studií prokazují jeho efektivitu, ale také bezpečnost užívání, kdy se jedná o jednu z  nejprospěšnějších látek pro imunitní systém. Napomáhá také vstřebávání ostatních živin do krevního oběhu.

Dávkování

Prevence: 150 mg 2xdenně

Léčba rozjeté alergie: až 500mg 2x denně

Výtažek z kopřivy dvoudomé

Kopřiva dvoudomá je rostlinka používaná v terapii různých neduhů od nepaměti. Již staří Egypťané s ní léčili artritidu (zánět kloubů) a bolesti zad.  Výtažek z kopřivy obsahuje spoustu vitamínů, minerálů, antioxidantů a dalších prospěšných látek. Snižuje krevní tlak a pomáhá vyrovnávat hladinu krevního cukru. Působí protizánětlivě ale také má pozitivní účinek na projevy alergie tím, že blokuje uvolňování histaminu a dalších látek, které vyvolávají alergické projevy.

Dávkování

Prevence: 1OO mg 2xdenně

Léčba rozjeté alergie: Až 300 mg 2xdenně

Můžete také vyzkoušet čaj z mladých čerstvých kopřiv. Jakmile vychladne, přimíchejte ostatní ingredience.

N-Acetyl cystein

NAC je aminokyselina, stavební komponenta bílkovin. Určité množství produkuje organismus sám, zbytek je však potřeba doplnit z potravy. Jejím hlavním úkolem v lidském těle je tvorba jednoho z nejvýznamnějších antioxidantů, Glutathionu. Mezi jeho další účinky patří pozitivní vliv na chronické dýchací potíže, včetně nosních polypů, zánětu a alergie. Dále také podporuje fertilitu a snižuje riziko onemocnění nervové soustavy.  

Dávkování

Prevence: 25 mg 2 krát denně

Léčba rozjeté alergie: až 100 mg 2 krát denně

Tak a teď už máte všechny ingredience, které potřebujete k zahájení celostní léčby alergie. Abychom opravdu řešili příčinu onemocnění a časem mohli přestat užívat léky a doplňky stravy, potřebujeme motivaci! Doufám, že Vám ji tímto článkem dodám spolu s přesvědčením, že každá nemoc je léčitelná a není nutné celý život prožít v zajetí prášků a sprejů. I vy si můžete naplno užívat jara, jeho krás a vůní 🙂

Držím palce na Vaší cestě za uzdravením! ♥ 

Práce lékařky a studium medicíny z různých perspektiv je již více než 10 let mou největší vášní a koníčkem. Skrze vlastní zkušenost s vážným autoimunitním onemocněním -ulcerózní pankolitidou- jsem se odklonila od striktně západní medicíny a nyní provádím lidi na cestě za uzdravením pečlivým propojením konvečních, alternativních a psychoterapeutických metod zapracovaných do jednoduchého konceptu. Jsem přesvědčená, že autoimunitní onemocnění  můžete léčit a vyléčit, tak jako se to podařilo mě. Můj příběh si přečtěte zde >> >
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.