Voda jako lék i příčina nemoci

Voda je jedním z elementů, který potřebuje k přežití každý člověk. Bez jídla jsou lidé schopni přežít i měsíc, bez vody však člověk vydrží pouze 3-4 dny. Voda tvoří až 60% našeho těla, u dětí je to až 90%! Jednou z častých příčin úmrtí u seniorů je dehydratace.

„Nejčastějším aktivátorem revmatoidní artritidy je dehydratace. Hned po ní je to infekce.“

Dr. David Brownstain, známý americký revmatolog

Voda je lék. V dnešní době jedové se však i voda může proměnit ve skrytého nepřítele. Ne voda samotná, ale látky, které v ní plavou a poškozují naše těla. Kohoutková voda obsahuje řadu jedů, které mohou způsobovat celou škálu zdravotních problémů, od únavového syndromu, přes alergie až po závažné autoimunitní onemocnění.

Zdá se to banální, ale představte si, kolik vody denně vypijete a sníte. Voda je něco, s čím přicházíme permanentně do styku. A pokud je v ní něco, co u nás spouští onemocnění, nebo nějaké potíže, je to velký problém.

Lidé řeší přírodní kosmetiku a dietu. Ale voda je něco, nad čím bychom se měli zamyslet v první řadě. Může se jednat o zlomový moment v léčbě celé řady onemocnění :-).

Chcete vědět více o celostní léčbě autoimunitních onemocnění, o tom, kolik vody je potřeba pít a o dalších zajímavostech ze světa funkční medicíny? Pak se můžete zaregistrovat do programu zdarma zde:

Určitě Vám ale doporučím nejprve dočíst tento článek. A to i v případě, že Vás žádné zdravotní obtíže netrápí.

Voda v mém příběhu

Já se v minulosti nikdy nezamýšlela nad tím, co všechno plave v tekutině, která denně prochází mým zažívacím ústrojím až do krevního řečiště a k orgánům. Když byla voda průzračná, nepěnila a výrazně nesmrděla, prostě jsem jí pila tolik, kolik hrdlo ráčilo. Ani ve snu mě nenapadlo, že právě voda poškozuje má střeva, která mě v následujících letech „zradila“.

V 16 ti letech jsem pak pod tíhou perfekcionismu a důrazu na výkon podlehla bulimii. Ta se občas vystřídala s anorexií. Tyto „dámy“ měly jednu věc společnou. Hledaly způsoby, jak zasytit mé tělo tak, aby nepřibralo ani deko. Jako ten nejlepší a hlavně nejzdravější způsob se nabízela voda, které jsem v té době pila klidně 4 litry denně. Voda lákala svou čistotou, kterou jsem spatřovala v průzračnosti.

Moře je jednou z mých nejoblíbenějších podob vody 🙂

Prolévala jsem se kohoutkovou vodou, která vedle molekul H2O obsahovala taky chlór, těžké kovy, pesticidy, léky, hormony a patogeny. Těžko říct jakou měrou se tato zdánlivě zdravá voda podílela na tom, že u mě ve 22 letech propukla ulcerózní kolitida. Co ale vidím je, že když lidé s autoimunitním onemocněním nebo alergií začnou řešit vodu, jejich stav se často dramaticky zlepší.

Celý můj příběh najdete >>> ZDE <<<

Já ve svém uzdravovacím procesu kombinovala velké množství léčebných nástrojů a je pro mě dnes těžké procentuálně určit, co mi pomohlo více a co méně. Ale jsem si jistá, že uvědomění o vodě sehrálo velkou roli. Manželovi se například po tom, co jsme přestali pít kohoutkovou vodu, dramaticky zmírnila sezónní alergie na trávy.

Co všechno najdeme ve vodě?

Voda je rozpouštědlo. To znamená, že v ní plave celá řada molekul, které nejdou vidět, ale jsou přítomny. Nejde o koncentrované formy, ale i minimální množství látek, jako jsou například těžké kovy, může u citlivých lidí způsobovat obrovské zdravotní problémy.

Řeč bude také o chlóru, který poškozuje střevní sliznici. A to je u lidí s autoimunitním onemocněním opravdu nežádoucí. Jsem zastáncem názoru, že je podkladem autoimunitního onemocnění mimo jiné také zvýšená propustnost střevní stěny, kterou může napřímo vyvolávat právě chlór.

Nebezpečné látky, které jsou součástí vody z kohoutku:

 • Sloučeniny chlóru,
 • těžké kovy (olovo, rtuť, …),
 • léky (z továren, ale také z například z moči žen, které užívají hormonální antikoncepci…),
 • pesticidy, herbicidy, fungicidy…,
 • mikroorganismy,
 • plasty,
 • těkavé organické sloučeniny (benzen, ethylen-glykol, formaldehyd…),
 • a další toxické látky z průmyslu, kosmetiky apod.
Docela slušný seznam že? Zkrátila jsem ho pro potřeby tohoto článku 🙁

Pojďme se teď podívat na každý z těchto faktorů, kdy Vám alespoň lehce přiblížím, jak může jejich přítomnost poškozovat naše zdraví a sabotovat celostní léčbu.

Chlór v pitné vodě a autoimunitní onemocnění

Chlór je halogenní prvek, který se používá k desinfekci vody. Je pochopitelné, že je v dnešní době, kdy jsme řeky a potoky znečistili tak, že se voda z nich nedá pít, nutné používat prostředky, které vodu očistí. Chlór se nabízí jako vskutku levné a jednoduché řešení. Ale jak už to bývá, takovéto řešení není až tak jednoduché a když si představíme, kolik peněz stojí léčba onemocnění, které chlór v pitné vodě může způsobovat, nejde ani o záležitost levnou, naopak.

Chlór, který je bohužel součástí vody z kohoutku, ovlivňuje fungování našeho imunitního systému. Vede k potlačování imunitní reakce, čímž zvyšuje náchylnost k bakteriálním, parazitickým a virovým onemocněním, včetně infekce COVID-19. Je potřeba si uvědomit, že tato infekce může mít na svědomí spuštění autoimunitního onemocnění. Stejně tak mohou patologickou imunitní reakci vyvolat i jiné mikroorganismy, jako například EBV virus, borelióza, HSV virus a další. A aby bylo naše tělo schopné se s těmito patogeny vypořádat, potřebujeme k tomu funkční imunitní systém.

Vedle imunosuprese (potlačování imunity) mohou sloučeniny chlóru naopak aktivovat T-lymfocyty a vyvolávat tvorbu zánětlivých cytokinů. A zánět, jak je známé, je podkladem vzniku jak autoimunit, tak celé řady „civilizačních“ onemocnění.

Chlórové tablety do bazénu

Chlór ale nepůsobí pouze na imunitní systém. Při jeho požívání dochází k dráždění sliznic a kůže. Tento fakt může být také predispozicí k rozvoji autoimunitního onemocnění. Pokud pak dochází k dráždění střevní sliznice, může se chlór z vody podílet na rozvoji tzv. zvýšeně propustného střeva, z anglického leaky gut.

Leaky gut, neboli zvýšeně propustné střevo je stav, kdy jsou narušeny spoje mezi buňkami střevní sliznice. V důsledku toho dochází k průchodu velkých molekul do krevního řečiště, kde se tyto cizorodé, pro tělo neznámě molekuly střetávají s imunitním systémem, který se proti nim brání. Celá řada světových odborníků na autoimunitní onemocnění podporuje hypotézu, že autoimunitní choroby vznikají na podkladě zvýšeně propustného střeva.

Vedle přímého dráždění chlór působí i na střevní mikroflóru. Její kvalita je klíčová k udržení střevního zdraví. Chlór se používá k desinfekci, jejímž úkolem je zničit bakterie, viry a parazity. To úspěšně dělá a zároveň hubí také zdraví prospěšné bakterie a houby, které v našem střevě mají nespočet funkcí.

Nicméně chlór je vedle molekul H2O a minerálů tou nejbezpečnější komponentou pitné vody 🙂

Předpokládám, že už teď začínáte uvažovat nad tím, jak vodu očistit. Nebojte, dostaneme se k tomu. Předtím se ale pojďme podívat na další obyvatele kohoutkové vody.

Těžké kovy

Pod těžkými kovy si člověk může představit ledacos. V případě pitné vody půjde o stopová množství prvků jako je olovo, arsen, rtuť apod. Těžké kovy však mohou i v minimálním množství způsobovat velké zdravotní obtíže u citlivých lidí:

 • Olovo je sloučenina, která je považována za nebezpečnou i v minimální koncentraci. Do pitné vody se nejčastěji dostává ze starých rezavých trubek. Avšak ke kontaminaci může dojít i díky jeho úniku při průmyslové výrobě. Olovo se v těle hromadí a následně poškozuje mozek, játra, srdce, ledviny a kosti. Olovo způsobuje vznik autoimunitních onemocnění jako je revmatoidní artritida, roztroušená skleróza, nebo choroby ledvin. Nejnáchylnější na působení olova jsou pak děti.
 • Kadmium se do vody dostává nejčastěji z potrubí. Jednorázová intoxikace způsobuje nevolnosti a zvracení. Chronická expozice však způsobuje poškození orgánů a rakovinné bujení.
 • Arsen se v přírodě vyskytuje i přirozeně. Avšak lidské aktivity (například používání pesticidů) vedou ke zvyšování jeho koncentrace v podzemních vodách. Arsen je toxická látka, která v malém množství způsobuje depigmentaci kůže, bolesti břicha, nevolnosti a průjem. Pokud však dochází k chronické otravě arsenem, vede to k rozvoji neurologických potíží, autoimunitních onemocnění, rakovině a také endokrinních onemocnění jako je cukrovka.
 • Měď je látka, kterou naše tělo potřebuje k uskutečňování celé řady enzymatických reakcí. Avšak pokud je jí příliš, může měď způsobovat zvracení, průjmy, křeče a onemocnění ledvin a jater,
 • Rtuť se do prostředí dostává díky spalování fosilních paliv, zubnímu lékařství (amalgámové plomby), a určité množství rtuti se nachází v některých typech zářivek, dále teploměry, tonometry. Rtuť rovněž využívají některé klasické průmyslové výroby. Rtuť je velmi toxická a pro svou schopnost ničení struktury bílkovin v buňkách představuje nebezpečí jak pro organismy živočichů, tak i rostlin.
 • a další…
.

Kohoutková voda obsahuje jen velmi malé množství výše uvedených prvků. Těžké kovy se ale v organismu hromadí a jejich destruktivní účinky se často projeví i s několikaletým zpožděním.

Když pak pracuji s lidmi intoxikovanými těžkými kovy, prvním krokem k tomu, aby se jejich tělo očistilo, je minimalizovat expozici. Začněte tím, že budete filtrovat vodu.

U lidí, kteří mají geneticky zhoršenou schopnost detoxikace (spousta osob s autoimunitním onemocněním), je očista od těžkých kovů docela oříšek. Jak dále eliminovat toxiny z prostředí a jak postupovat v případě, že u vás došlo k intoxikaci těžkými kovy, popisuji ve svých knihách.

Pokud jste však úplně na začátku své cesty, začněte tím, že si nastudujete obecné principy celostní léčby autoimunitních onemocnění. Můj úvodní program je zdarma a já věřím, že Vám v něm předám spoustu nových informací, které Vás nasměrují v léčbě :-).

Léky

Od doby, co mi bylo diagnostikováno autoimunitní onemocnění, jsem až do chvíle, kdy jsem se rozhodla skutečně uzdravit, užívala léky. S domněnkou, že udrží chorobu na uzdě. Přijala jsem fakt, že ulcerózní kolitida nelze léčit a dala jsem se na cestu potlačování jejich příznaků. To mě dovedlo do hrozného stavu.

Měla jsem začít užívat nové léky, které byly silnější než ty, které mi můj doktor předepsal na počátku léčby. Jejich vedlejší účinky však pro mě byly hrozivé. Bylo mi 28 let a měla jsem zahájit doživotní devastující léčbu. A tak jsem řekla ne. Vzala jsem zdraví do svých rukou a našla způsob, jak se vyléčit.

Jaký by ale mělo smysl odmítat užívání léků, kdybych je do svého těla denně vstřebávala z vody?

.

Ano, kohoutková voda obsahuje chemikálie z farmak. Samozřejmě ne v takovém množství, jako když zobeme tabletky. Ale i malé koncentrace těchto látek mohou způsobovat drobné změny v biochemické signalizaci našeho těla. Postupně se zvýrazňující nerovnováha pak může sama o sobě vyústit v autoimunitní onemocnění.

Léky, které nejčastěji najdete v „pitné vodě“:

Naše populace je léky přímo promořena. Ženy běžně užívají hormonální antikoncepci. Téměř každý nosí v peněžence Ibalgin, nebo jiný prášek na bolest. Nemluvě o seniorech, kterým se medikace předepisuje ve velkém množství a účinky různých preparátů se pak se navzájem bijí. Čím dál více dětí a teenagerů trpí chronickými chorobami a léky na ně začínají užívat dávno před dosažením dospělosti.

Osobně jsem se rozhodla, že se budu léčit skutečně celostně a za pomocí přírody. Do té žádné léky a chemikálie nepatří. Ani ve stopovém množství.

Pesticidy, herbicidy, fungicidy

Chemikálie, které se hojně používají k postřikům a které se také dostávají do pitné vody. Asi tu nemusím rozebírat, jak velmi toxické jsou tyto látky, které se díky své struktuře rychle a efektivně vstřebávají do našeho těla. Před tím však projdou střevem.

A protože byly navrženy tak, aby ničili bakterie, viry a houby, dělají úplně to stejné v našem střevě. Systematicky hubí mikroflóru, která je klíčová k udržovaní střevního zdraví. A jak už jsem psala výše, bez zdravého střeva se nám nepodaří podchytit autoimunitní onemocnění.

.

Další zdravotní rizika požívání pesticidů, herbicidů, fungicidů a podobně:

 • Neurologické potíže a onemocnění nervové soustavy,
 • Kožní onemocnění,
 • Rakovina,
 • Narušení hormonální signalizace v těle,
 • autoimunitní onemocnění, …

Mikroorganismy

Mikroorganismy, jako jsou bakterie, viry a houby, vždy byly a nadále budou kolem nás. Raději než úzkostlivě dezinfikovat vše okolo, včetně pitné vody, bychom se měli zaměřit na podporu naší imunity, která se s patogeny ve většině případech sama vypořádá.

Avšak se znečištěním vody se na scéně objevují i mikroorganismy, které mohou způsobit velké zdravotní potíže. Proto je důležité věnovat pozornost tomu, jakou vodu pijeme.

V našich končinách, když mluvíme o kohoutkové vodě, však nejsou mikroorganismy většinou problém. Mnohem větší potíž nastává ve chvíli, kdy se snažíme vodu desinfikovat a spolu s nebezpečnými patogeny hubíme i ty, které potřebujeme k udržování zdraví.

Více o infekcích Vám povím v rámci programu zdarma zde:

Virus

Plasty

Světové statistiky poukazují na fakt, že ve všech vodách na planetě, jsou přítomny mikroplasty. Mikroskopická vlákénka, která se uvolňují z plastových lahví, sáčků, krabiček, hraček, oblečení, nádob a dalších předmětů, které nás v obrovském množství obklopují.

Plasty jsou super. Jsou lehké, skladné, pevné, mohou být průhledné… Ale přináší s sebou také obrovské množství nezanedbatelných zdravotních rizik.

Spolykané plasty mohou:

 • poškozovat orgány,
 • kompromitovat funkci imunitního systému,
 • narušovat hormonální signalizaci v těle,
 • poškozovat plíce,
 • způsobovat rakovinu,
 • snižovat fertilitu,…

Vědci předpokládají, že každý z nás za den „sní“ více než 100 000 částeček mikroplastů. Některé z těchto částeček zasahují do vývoje mozku plodu. V překladu to znamená, že polykání plastů ovlivňuje budoucí inteligenci a život našich dětí.

.

Těkavé organické sloučeniny (VOCs)

Do skupiny VOCs patří celá řada chemikálií, které mohou dráždit oči a dýchací cesty, způsobovat dušnost, bolesti hlavy, únavový syndrom, nevolnosti, motání hlavy a kožní potíže. Dlouhodobá a chronická expozice, nebo vyšší koncentrace těchto látek, poškozují orgány jako plíce, játra, ledviny a mozek.

U citlivých jedinců mohou tyto chemikálie spouštět astma. VOCs jsou navíc karcinogenní.

Zkrátka a dobře, VOCs jsou látky, jejichž expozici se v dnešním světě bohužel nelze úplně vyhnout. Číhají na nás ve stavebních materiálech, ze kterých máme zhotovené domy. V pohodlných a barevných kobercích a v nábytku… a bohužel také v pitné vodě.

Filtrujte vodu!

Je pár věcí, které doporučuji každému člověku z autoimunitním onemocněním… vyřadit lepek, řešit psychické rozpoložení… A FILTROVAT VODU.

Je možnost pít i vodu z lahví. Avšak nákup skleněných nádob by Vás přišel mnohem dráž než filtr. A většina balených vod bude v plastových flaškách. Je to asi lepší než kohoutková voda. Vyvarujete se pití pesticidů, těžkých kovů, chlóru a dalších chemikálií. Plasty tu však s velkou pravděpodobností budou ve vyšší koncentraci, než ve vodě z kohoutku. A co dělají plasty? To jsem psala výše.

Filtrační systém Berkey big a nerezová lahvička, kterou nosíme na výlety.

Dle mého názoru je nejlepší vodu filtrovat. Ceny filtrů se pohybují od pár stovek až po několik tisíc:

 • Skleněná konvička s filtrem,
 • filtry na kohoutek,
 • samostatně stojící filtr,
 • samostatně stojící filtr s napojením na vodovodní řád,
 • filtr, který je součástí „americké ledničky“,
 • filtr „pod dřez“.
 • filtr do vodovodní šachty s napojením na vodovodní řád, …

Já používám samostatně stojící filtrační systém Berkey.

Existuje však celá řada filtrů, které jsou vyrobeny z materiálů s rozdílnou filtrační schopností. Nicméně cokoliv zvolíte, bude to krok kupředu.

A já chci, abyste dělali kroky vpřed. Každý úspěch se počítá a každý posun v léčbě Vás přibližuje k uzdravení. Opravdu! 🙂

ZDROJE:

 • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2685829/
 • https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0048969716313407
 • https://voda.tzb-info.cz/vlastnosti-a-zdroje-vody/19155-rezidua-leciv-v-pitne-vode-mame-se-jich-bat
 • https://www.safewater.org/fact-sheets-1/2017/1/23/pesticides
 • https://www.news-medical.net/health/How-do-Microplastics-Affect-Our-Health.aspx
Práce lékařky a studium medicíny z různých perspektiv je již více než 10 let mou největší vášní a koníčkem. Skrze vlastní zkušenost s vážným autoimunitním onemocněním -ulcerózní pankolitidou- jsem se odklonila od striktně západní medicíny a nyní provádím lidi na cestě za uzdravením pečlivým propojením konvečních, alternativních a psychoterapeutických metod zapracovaných do jednoduchého konceptu. Jsem přesvědčená, že autoimunitní onemocnění  můžete léčit a vyléčit, tak jako se to podařilo mě. Můj příběh si přečtěte zde >> >
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.