Nežádoucí účinky antikoncepce o kterých Vám lékař nejspíš neřekl

Hormonální antikoncepce se stala novým „normálním“. Až 70% žen v Evropě si ji denně dopřává. V České republice je to okolo 50%. Je to ale správně? Je možné, že antikoncepce hraje svou roli v každoročním nárůstu počtu žen všech věkových kategorií, které se potýkají s chronickým onemocněním jako jsou autoimunity a projevy hormonální nerovnováhy?

Hormony, které užívají ženy, se navíc jejich močí dostávají zpět do prostředí. A z prostředí si pak najdou cestu i k mužům, u kterých způsobují například neplodnost, nebo poruchy erektility.

Existuje mnoho druhů hormonální antikoncepce. Nejpopulárnější je platíčko barevných pilulek. Dále je možné pořídit si poševní kroužky,  injekce, náplasti apod. Některé ženy se rozhodnou pro zavedení děložního tělíska. Většinou jde o maminky, které už neplánují těhotenství. Nitroděložní tělíska však nabývají na popularitě i mezi mladými dívkami.

Antikoncepce je něco, co zabraňuje koncepci, neboli otěhotnění. Antikoncepci můžeme rozdělit do dvou velkých skupin:

  1. Hormonální antikoncepce, kam patří pilulky, hormonální nitroděložní tělísko, náplasti, poševní kroužky, injekčí forma hormonální antikoncepce apod. 
  2. Nehormonální antikoncepce, kam patří například kondom, spermicidní gely, ale také nitroděložní tělísko s mědí.

V tomto článku vám budu povídat o první skupině, tedy o hormonální antikoncepci a jejím vlivu na organismus ženy.

Když sloužíte v nemocnici, máte tu čest vidět spoustu věcí, které byste raději neviděli. Například nitroděložní tělísko u 15ti létě slečny.

Přišla ke mě na pohotovost v doprovodu své rázné maminky pro bolesti podbřišku. Když jsem holčičku vyšetřovala, zjistila jsem, že má v pochvě nitě. Následně mi maminka sdělila, že je to tělísko. Docela mi to vyrazilo dech. Děložní tělísko se totiž v současné době nezavádí dívkám do 18 let kvůli velikosti a tomu, že se děloha vyvíjí a roste. Tělísko je nevhodné, protože může způsobit jizvení dělohy a neplodnost v budoucnu.

Když jsem se vyjádřila k nevhodnosti zavedeného tělíska, maminka (právnička) se do mě dosti nevybíravým způsobem pustila. Dokonce se vydala za mým tehdejším nadřízeným, aby mě potrestal za drzost. Ten nad stížností mávl rukou. Mě však mrzelo, že tuto ženu více trápila má „drzost“, než starost o dceřino zdraví. Dívku totiž bolelo břicho kvůli velkým cystám na vaječnících. A jak se dozvíte dále, hormonální antikoncepce obecně tomuto stavu rozhodně nepomáhala.

V gynekologické ambulanci se často setkávám s mladými dívkami, které si jdou v doprovodu maminky "nechat napsat" antikoncepci. Je samozřejmě na rodičích a mladé ženě, jak se rozhodnou. Pokud ale chcete znát můj názor, netěší mě antikoncepci předepisovat. Zejména pak v případě, kdy se jedná o "lék" na akné. 

Vždy se alespoň snažím klienty přesvědčit, aby si z krve nechali vyšetřit trombofillní mutace. Test stojí pár stovek. Mozková mrtvice je totiž jedním z nejnebezpečnějších vedlejších účinků antikoncepce a toto riziko je výrazně vyšší u dívek s trombofilní mutací. 

U dívek s autoimunitním, nebo jiným chronickým onemocněním, se klientům snažím antikoncepci vymluvit úplně. 

Možná jste jednou z žen, která antikoncepci užívá a nepociťuje žádné její vedlejší účinky. Také je ale možné, že řešíte nějaké onemocnění, nebo projevy tělesné nerovnováhy a s antikoncepcí si tento stav vůbec nespojujete. Nebo hormonální antikoncepci užívá vaše dcerka. Ať už je to jakkoliv, pokusím se vám nastínit, proč jsem odpůrcem hormonální antikoncepce i přes fakt, že jsem gynekoložka. Zejména pak v případě, že vás trápí nějaké chronické onemocnění, nebo projevy tělesné a hormonální nerovnováhy.

Já a antikoncepce

Když jsem si v 17 ti letech našla stálého přítele, antikoncepce byla jasná volba. Vůbec jsem se v té době nezamyslela nad tím, co to vlastně je a jak negativně se může podepsat na mém zdraví. Prostě jsem barevné pilulky chtěla. Antikoncepci brala většina mých kamarádek. Některé jako ochranu před otěhotněním, jiné pro potíže s pletí.

Na nasazení jsem se skutečně těšila. Jakmile začaly umělé hormony účinkovat, užívala jsem si volnosti, kterou mi antikoncepce dávala. Nemusela jsem řešit kondom, nebo pohlavní styk přerušovat. Nemusela jsem běhat po lékárnách a shánět Postinor, který by případně zabránil započetí těhotenství. Spravila se mi pleť a já se cítila skvěle. Ale pouze pár týdnů. Pak se začaly projevovat vedlejší účinky antikoncepce. Natékala jsem a přibírala na váze. A přesto, že jsem antikoncepci nasadila kvůli prevenci otěhotnění, na pohlavní styk jsem přestala mít náladu a chuť.

Nárůst váhy pro mě byl asi ten nejhorší projev, kterým mě antikoncepce obdarovala. Bylo to totiž v době, kdy jsem si začala připadat tlustá a do mého života vstoupily mé „kamarádky“ bulimie a následně anorexie. Po několika měsících jsem proto antikoncepci vysadila.

Těžko říct, jak moc se tato barevná pilulka podílela na zhoršení psychického stavu. Ani nemohu s jistotou tvrdit, že užívání antikoncepce mělo vliv na to, že mi o pár let později lékaři diagnostikovali autoimunitní onemocnění jménem ulcerózní kolitida. Myslím si však, že antikoncepce přispěla k tomu, že mé tělo vyvedla z rovnováhy. A právě nerovnováha podpořila rozvoj vážného onemocnění, které mě po 6 letech trvání přivedlo do stavu, že mi bylo řečeno, že přijdu o střevo a nikdy nebudu mít děti.

Celý můj příběh najdete >>>ZDE<<<

Když jsem se pak začínala léčit ve vlastní režii, bylo mi jasné, že tak vážné onemocnění jako je ulcerózní kolitida, nevyléčím pouze jednou dietou. Musela jsem to celé pojmout velmi komplexně a díky tomu vznikl můj program 6 pilířů zdraví.

Jak jsem léčila ulcerózní kolitidu a jak je možné léčit i další střevní onemocnění a potíže včetně Crohnovy choroby najdete >>>ZDE<<<


Hormonální rovnováha je jedním z těchto nosných pilířů. My si ale ukážeme, že antikoncepce má vliv na všech 6 aspektů, na které se v léčbě zaměřuji. Ne pouze na „hormony“, jak by se to mohlo na první pohled zdát.

Knihu, ve které se zabývám celostní léčbou hormonální nerovnováhy a potíží, které z ní pramení najdete >>>ZDE<<<

Co je to hormonální antikoncepce?

Hormonální antikoncepce je přípravek, který obsahuje směs syntetických pohlavních hormonů. A to v takovém poměru, že má schopnost zablokovat ovulaci, nebo zabránit spermiím, aby se dostaly k vajíčku a oplodnily jej. Kdyby náhodou došlo k ovulaci a oplodnění, antikoncepce dokáže těhotenství překazit skrze další mechanismy.

V následujících řádcích vás seznámím s tím, jak antikoncepce funguje a co obsahuje. Než se však pustíme do odhalování souvislostí, chci vám ukázat, co vše antikoncepce dělá ve vašem těle. Často velice nenápadně a skutečné dopady na zdravotní stav se mohou projevit i s několikaletým zpožděním.

  • Zmatená hormonální signalizace vedoucí k chybějícím a nepravidelným měsíčkům, silné nebo příliš slabé menstruaci, neplodnosti, bolestem hlavy,
  • zažívací potíže, zvýšená propustnost střevní stěny a narušení mikrobiomu (stojí za aktivací autoimunitních onemocnění), IBD (ulcerózní kolitida, Crohnova choroba…),
  • přibírání na váze,
  • únava, vyčerpání, dysfunkce nadledvinštítné žlázy,
  • deprese, úzkosti, poruchy nálad,
  • nechuť na pohlavní styk, snížené libido, suchost pochvy, chronické poševní infekce, bolest při styku,
  • zvýšené ztráty vitamínů a minerálů vedoucí k podvýživě (vitamín B12, kyselina listová, hořčík…),
  • zvýšené riziko krevních sraženin (mrtvice),
  • zvýšené riziko vzniku rakoviny prsu, děložního čípku a jater,
  • zvýšené riziko rozvoje cukrovky,
  • zvýšené riziko infarktu myokardu,
  • spuštění autoimunitního onemocnění.

Už jste znepokojení? To jsem ráda, protože budu šťastná za každou ženu, která nebude pokračovat v poškozování svého střeva, vytváření zánětu v těle a narušování hormonální signalizace, která může vést až ke vzniku autoimunitního onemocnění nebo neschopnosti počít miminko. Vůbec mě totiž netěší, že se na mě obrací stále více lidí a zejména žen, které trpí nemocemi tak závažnými, že za to benefity plynoucí s užívání antikoncepce rozhodně nestojí.

Když se na hormonální antikoncepci zeptáte gynekologa, nejspíš vám odvětí, že její užívání je v pohodě a vedlejší účinky jsou vzácné. Pro jistotu vám možná doporučí vyšetřit trombofilní mutace a pokud je výsledek negativní, hormonální antikoncepci vám vřele doporučí. 

Jiný názor ale bude mít velká spousta internistů a pediatrů. Nikdy nezapomenu na mou kamarádku a kolegyni Zuzku. Když jsme si jednou po práci povídali o antikoncepci řekla mi, že kvůli ní měla ve 20 letech plicní embolii. Její tatínek byl primář na interní klinice a snažil se ji před antikoncepcí varovat. Zuzka však barevné pilulky chtěla a tajně si je pořídila. 

Když byla hospitalizována pro dušnost, cíleně se jí lékaři na antikoncepci ptali. Byl to jeden z prvních rizikových faktorů, na který doktoři pomysleli u mladé ženy s embolií. 

Gestageny

Progesteron je pohlavní hormon, který ženy produkují ve vaječnících. Menší množství si tělo umí vytvořit také v nadledvinách.

Největší množství progesteronu vzniká ve vaječníku v tzv. žlutém tělísku. To se přibližně v polovině menstruačního cyklu formuje v „dírce“ po uvolněném vajíčku. Úkolem progesteronu je udržet těhotenství. Pokud k němu nedojde, žluté tělísko přibližně za 14 dní zaniká, dochází k menstruačnímu krvácení a cyklus se opakuje. Pokud otěhotnění nastane, žluté tělísko přetrvává, udržuje těhotenství a blokuje ovulaci. Okolo 3. měsíce gravidity pak tuto funkci přebírá placenta.

Progesteron ale nemá za úkol pouze těhotenství. Jeho role v organismu jsou nesčetné:

  • Napomáhá využít tuk jako zdroj energie,
  • působí močopudně,
  • působí antidepresivně,
  • podporuje funkci štítné žlázy,
  • normalizuje srážlivost krve,
  • podporuje chuť na pohlavní styk,
  • zajišťuje udržování stabilní hladiny cukru,
  • snižuje riziko rozvoje rakoviny dělohy,
  • snižuje riziko rozvoje rakoviny prsu,
  • vzniká z něj kortizol, který přirozeně tlumí patologické imunitní reakce,
  • snižuje riziko rozvoje rakoviny prostaty,
  • napomáhá stabilizovat krevní tlak,
  • tvoří se z něj další hormony (estrogen, testosteron…),
  • podporuje funkci imunitního systému…

Gestagen, tedy umělý progesteron obsažený v antikoncepci, má velmi podobnou strukturu jako progesteron.

Není však identický a drobná změna v jeho chemické struktuře zapříčiní, že má gestagen některé funkce shodné s progesteronem. To, co jej odlišuje od jeho přirozeného bratra je fakt, že některé jeho funkce úplně postrádá. Jiné pak mají negativní vliv na organismus a vyvolávají tzv. vedlejší nežádoucí účinky.

Všechny hormony jsou uvolňovány ze svých endokrinních orgánů. Krví jsou dovezeny do potřebného místa, kde se nejprve musí navázat na svůj receptor. Ten je velmi specifický pro svůj hormon. Po navázání se spustí akce, která například vyvolá uvolnění vajíčka.

Gestageny soutěží o receptory s přirozeným progesteronem. Ten proti umělým hormonům nemá šanci a gestageny zabírají většinu receptorů. Spouští se kaskáda biochemických reakcí a některé se shodují s účinkem progesteronu. Jindy se však nespustí reakce žádná a gestagen jen zabírá místo a blokuje progesteron. Často se však spouští reakce úplně jiná a ta většinou stojí za rozvojem nežádoucích účinků, mezi které patří:

  • nadýmání, průjem či zácpa,
  • bolesti prsou,
  • změny nálad, deprese, úzkosti,
  • vyrážka a suchá pleť,
  • suchost očí,
  • nárůst hmotnosti,
  • únava,
  • bolesti kloubů a svalů,…

Estrogeny

Estrogeny nejsou jeden hormon, jako je tomu u progesteronu. Jde o skupinu hormonů, mezi které patří estron, estriol a estradiol. Všechny estrogeny mají v těle velmi důležité funkce. Díky nim vypadáme jako ženy, můžeme ovulovat a těhotnět a také podporují naše kardiovaskulární zdraví. Estrogeny potřebujeme i proto, abychom dobře reagovali na progesteron.

Estrogeny stimulují růst a množení buněk, což je samozřejmě žádoucí. Pokud však estrogenů máme v těle příliš mnoho a navíc nemáme dostatek hormonu, který by estrogen držel na uzdě, může tento stav vyústit až v rakovinné bujení.

Dr. Ercole Cavaliery, vědec, který se celý život zabýval účinkem estrogenů na organismus, jim dal příhodnou přezdívku "Andělé života a smrti". Pokud totiž estrogenů máme v těle příliš, mohou být nebezpečné. A to je bohužel případ drtivé většiny žen "vyspělého světa".

A víte kdo drží estrogen na uzdě? Náš kamarád progesteron, kterého má většina žen naopak málo. Říkáte si teď, že to určitě není váš případ, že jste si nechala vyšetřit hormony a vše bylo v pořádku? V tomto případě se vás zeptám, jak vám lékař hormony testoval? Pokud to bylo z krve, mohu vám s velkou pravděpodobností říct, že je takové vyšetření zbytečné a nepřesné. A i kdyby byl progesteron v normě a estrogen převažoval, budete pořád trpět relativním nedostatkem progesteronu se všemi důsledky.

Proč tolik žen trpí nadbytkem estrogenu?

Toto je otázka, na kterou existuje celý výčet odpovědí. Jíme jídlo, které ve svém důsledku zvyšuje hladinu estrogenu. Jsme denně vystavovány toxinům, které mají na naše tělo estrogenní účinek. Máme narušenou hormonální rovnováhu, většinou směrem k estrogenu.

Stav, kdy je v těle příliš vysoká hladina estrogenu, ať už absolutní nebo relativní, vede k rozvoji tzv. estrogenové dominance.

Mezi projevy estrogenové dominance pak patří:

  • neplodnost,urychlení procesu stárnutí,
  • rozvoj alergií (ucpaný nos, rýma, vyrážka, …), astmatu,
  • vznik autoimunitních onemocnění (SLE, poruchy štítné žlázy, Sjögrenův
    syndrom, …),
  • karcinom prsu, děložního čípku a dělohy,
  • zimomřivost, studené ruce a nohy (v důsledku dysfunkce štítné
    žlázy),
  • zvýšené ztráty hořčíku, zinku, vitamínů skupiny B a nadbytek mědi,
  • snížení libida a chuti na pohlavní styk,
  • kumulace tuku (břicho, hýždě) a nárůst hmotnosti,
  • suchost očí,
  • únava, nespavost, poruchy koncentrace a soustředění, podrážděnost,
  • nárůst cyst v prsou,
  • onemocnění žlučníku,
  • vypadávání vlasů,
  • bolesti hlavy,
  • snížení hladiny krevního cukru,
  • zvýšení srážlivosti krve,
  • nepravidelné menstruačnímu krvácení,
  • osteoporóza,
  • premenstruační syndrom,
  • polycystické vaječníky (PCO),
  • karcinom prostaty,
  • zpomalení metabolismu,
  • dysfunkce štítné žlázy,
  • nárůst myomů a fibroidů dělohy,
  • zadržování vody, nadýmání,
  • deprese, úzkosti a změny nálady.

Na tyto příznaky jsou často předepisovány léky, které v žádném případě neřeší příčinu, která často tkví v narušené hormonální rovnováze. Například zvýšená srážlivost krve se řeší léky na její ředění. A na většinu výše uvedených potíží dostanete předpis na hormonální antikoncepci. Ten nejlepší způsob, jak zaplácnout příznak a ještě více prohloubit hormonální nerovnováhu. Ta se naplno projeví ve chvíli, kdy antikoncepci vysadíte a chcete se například pokoušet o miminko.

Proč se antikoncepce užívá?

Většina žen užívá antikoncepci, aby zabránili vzniku nežádoucího těhotenství. Účinnost je v tomto případě až 99%.  Je tu ale i další skupina dívek a žen, které se pro antikoncepci rozhodnou i z jiných důvodů. Mezi ty patří:

  • Bolestivá menstruace,
  • nepravidelná menstruace,
  • akné a kožní potíže,
  • endometrióza,
  • polycystické vaječníky,
  • myomy,
  • další projevy hormonální nerovnováhy,
  • migrény, abnormální růst vlasů a ochupení, PMS (premenstruační syndrom),
  • deprese a úzkosti spojené s menstruačním cyklem…

A já teď přicházím s tím že říkám, že antikoncepce není magická pilulka, která vyléčí vaše potíže. Naopak, může vám pěkně zavařit. Výše uvedené problémy totiž nejsou onemocnění samo o sobě. Příčina vzniku těchto potíží dřímá hluboko v těle, které se vám snaží ukázat, že je načase něco změnit. Umlčení těla pomocí prášku není řešení a časem vyústí v mnohem větší problém.

Nežádoucí účinky hormonální antikoncepce a imunitní systém

Jak už jsem předesílala, díky hormonální antikoncepci může vzniknout autoimunitní onemocnění. To se nestane přes noc a za spuštěním choroby stojí spousta mechanismů, které se vám teď pokusím nastínit.

Střevo a hormony

Před tím, než přeskočíte tuto část, protože střevo přece nesouvisí s hormony, musím vás zastavit. Střevo má s hormony společného více, než se na první pohled zdá. Však už Hippokrates před více než 2000 lety pronesl: „Všechny nemoci začínají ve střevě“. A měl pravdu.

Ve střevě se vstřebávají živiny, které jsou základními stavebními kameny všech hormonů. Ve střevě sídlí mikrobiom, který zabezpečuje zdravé fungování celého těla. Střevo z těla odvádí hormony, které už organismus nepotřebuje a tvoří nedílnou součást našeho detoxikačního systému. Lidově řečeno, když nebudete kakat, nebudete efektivně odvádět z těla toxiny. Na tuto větu by měli pamatovat zejména lidé, kteří považují zácpu za běžnou součást života.

Antikoncepce systematicky narušuje střevní mikroflóru a dává volnou ruku mikroorganismům, které se přemnoží. Sem patří kvasinky a další patogenní bakterie. To, že se něco děje, nemusíte vůbec pociťovat. Na počátku se totiž narušená mikroflóra může projevovat pouze jako nadýmání, plynatost nebo zácpa. Věci, které dnes považujeme za naprosto běžné u zdravého člověka.

Mikrobiom je důležitou součástí střeva a v případě, že je narušen, dochází k rozvoji tzv. zvýšené propustnosti střevní stěny. Antikoncepce navíc ve střevě vyvolává zánět, který sám o sobě může stát za zvýšenou propustností střevní stěny! A zánět, zvýšená propustnost střevní stěnyhormonální nerovnováha jsou samy o sobě dostatečně silný rizikový faktor pro spuštění autoimunitního onemocnění.

Antikoncepce a štítná žláza

Štítná žláza je nesmírně důležitý orgán. O to smutnější je fakt, že velká část žen trpí její dysfunkcí. A na prvních příčkách se umisťuje právě autoimunitní onemocnění štítné žlázy, Hashimotova tyreoiditida.

Existuje velmi úzké spojení mezi hormonální antikoncepcí a dysfunkcí štítné žlázy. Také spousta mých klientek si při bližším uvážení uvědomí, že jejich potíže začaly s užíváním antikoncepce. Antikoncepce narušuje fungování štítné žlázy, ale také jiných orgánů, skrze několik mechanismů:

  • Vede ke zvýšeným ztrátám živin
    Ty jsou nezbytné k tvorbě hormonů štítné žlázy a k fungování žlázy samotné. Do této skupiny patří selen, zinek a vitamíny skupiny B.
  • Antikoncepce zvyšuje hladinu TBG (thyroid-binding-globulin)
    TBG je nosič pro hormony štítné žlázy. Je to převozník, který hormon naváže a roznáší jej krví po těle. Problém je, že pokud je hormon navázaný na TBG, tělo jej nemůže využít. To je důvod, proč je u některých žen, které užívají antikoncepci, zvýšená hladina hormonů štítné žlázy. Hormonů, které však buňky nemohou využít. A štítná žláza se snaží tento stav kompenzovat… Jak dlouho to ale vydrží?
  • Je prozánětlivá
    A zánět je podkladem autoimunitního onemocnění, včetně autoimunitního onemocnění štítné žlázy. Zánět také inaktivuje hormony štítné žlázy. A vlivem zánětu je tělo obecně méně citlivé na signály hormonů.

Nadledviny a antikoncepce

Nadledviny jsou malinké orgány, které ale produkují životně důležité hormony. Patří mezi ně také kortizol. Hormon, který pracuje se stresem všeho druhu.

Existuje mnoho forem stresu. Stres z práce, ve vztahu, ze zkoušky… vedle toho ale máme také fyzický stres. Z náročného běhu, při velké únavě… a samozřejmě je pro tělo velmi stresující, když je v něm zánět. A když je zánět přítomen neustále, nadledviny pumpují kortizol jako divé a není překvapením, že se časem vyčerpají. Rozvíjí se tak stav známý jako vyčerpání nadledvin. Stav, kdy člověk nemůže ráno vstát z postele a večer má potíže usnout. Stav, který je sám o sobě jedním z významných spouštěčů celého spektra chronických potíží, včetně autoimunitního onemocnění.

A to není vše…další nežádoucí účinky hormonální antikoncepce

Užívání antikoncepce má vedle výše uvedených i další následky. O těch jste už ale nejspíš slyšeli a řekli si, že to je vzácné. Do této skupiny patří například mozková mrtvice, trombózy, neplodnost…

Tyto následky sice nejsou časté, ale chce se vám riskovat?

Riziko mozkové mrtvice je až 10x větší u žen, které užívají antikoncepci v porovnání s těmi, které ji nikdy nasazenou neměly. Mozková mrtvice může vést k trvalému ochrnutí a poškození mozku.

Na přednáškách z gynekologie jsme si říkali, že antikoncepce není příčinou neplodnosti. A já říkám, že může být. Schopnost otěhotnět je souhra tělesných signálů. Je to jako orchestr, který musí hrát společně. Jakmile jeden hormon hraje mimo notu, způsobí to nevídaný chaos.

Existuje pojem známý jako post-antikoncepční PCOs. Tedy sydrom polycystických vaječníků, který se rozvíjí po vysazení antikoncepce. Diagnóza PCO zahrnuje typický ultrazvukový nález. Vedle něj se ale projevuje změnami v produkci pohlavních hormonů a změnami na úrovni metabolismu. Ty vás mohou dovést k neplodnosti, růstu chloupků na obličeji, padání vlasů, ale také k cukrovce.

Zní to jako z hororu?

Ano a dle mého názoru to hororové je. Antikoncepce je „lék“, který by se měl užívat pouze v případě, že je k tomu pádný důvod. Má obrovské množství nežádoucích účinků, které nemusí být spoustu let vůbec vidět. Nebo vidět jsou, ale žena si je nespojuje s antikoncepcí. Nebo prostě preferuje benefity, které antikoncepce přináší.

Neříkám, že právě vy budete jednou z žen, u kterých v důsledku užívání antikoncepce propukne autoimunitní onemocnění. Každá jsme jedinečná a není možné předpovídat, jakým způsobem se vaše tělo s náloží toxinů vypořádá. Ale zastavte se teď chvíli a zvažte si, zda antikoncepce stojí za ta rizika.

Pokud však máte diagnostikované autoimunitní, nebo nějaké jiné chronické onemocnění a užíváte antikoncepci, vysaďte ji prosím co nejdříve. Chápu, že to nemusí být jednoduché rozhodnutí, ale věřím, že jsem vás tímto článkem přesvědčila o tom, že je to důležitý krok na vaší cestě za uzdravením.

Držím Vám palce, ať je vaše rozhodnutí to nejlepší pro vás a vaše zdraví! 🙂

Pokud se chcete ponořit hlouběji do tajů hormonálního labyrintu, mou knihu na toto téma najdete >>>ZDE<<<

Tagy: nežádoucí účinky hormonální antikoncepce, antikoncepce a autoimunitní onemocnění, antikoncepce a mikrobiom, antikoncepce mrtvice, antikoncepce neplodnost.

Práce lékařky a studium medicíny z různých perspektiv je již více než 10 let mou největší vášní a koníčkem. Skrze vlastní zkušenost s vážným autoimunitním onemocněním -ulcerózní pankolitidou- jsem se odklonila od striktně západní medicíny a nyní provádím lidi na cestě za uzdravením pečlivým propojením konvečních, alternativních a psychoterapeutických metod zapracovaných do jednoduchého konceptu. Jsem přesvědčená, že autoimunitní onemocnění  můžete léčit a vyléčit, tak jako se to podařilo mě. Můj příběh si přečtěte zde >> >
Komentáře
  1. Barbora napsal:

    Moc děkuji za tento článek. Dám ho přečíst mé skoro dospělé dceři, která hormonální antikoncepci chce. Jen já z toho nemám dobrý pocit, raději bych, kdyby si vybrala něco jiného. Sama jsem měla při užívání HAK žilní komplikace, i když jsem měla nakonec trombofilní markery negativní.
    Když jsem se ptala endokrinoložky na to, zda je vhodné, aby moje dcera, která má autoimunní thyreoiditidu, užívala hormonální antikoncepci, dostalo se mi přezíravého pohledu za takhle blbou otázku. Odpověděla mi, že hormonální antikoncepce se štítnou žlázou přeci vůbec nesouvisí. Je mi z toho smutno, že zkušený lékař specialista o tomto nejenže neví, ale dokonce považuje mě, bývalého lékaře a člověka, který přemýšlí v širších souvislostech, za úplného hlupáka. Tahle omezenost a nepokora některých lékařů je bohužel častější, než bychom si přáli.

  2. Erika napsal:

    Ďakujem za super poučný článok. Tiež som brala antikoncepciu a dostala som v 39 rokoch pľúcnu embóliu.
    Potrebujem moju 22 ročnú dcéru presvedčiť, aby antiku prestala užívať, aj keď jej lekár tvrdí, že je neškodná…

    • Tereza Feltoni Gurini napsal:

      Je těžké přesvědčit někoho, koho možná v tuto chvíli netrápí zdravotní problémy o tom, že je něco nebezpečné. Něco, co dcerka moc chce. Držím Vám palce, ať se Vám to podaří 🙂 pro její dobro.

  3. Barbora napsal:

    Když jsem přišla za gynekoložkou a řekla ji, že si myslím, že antikoncepce může mít vliv na střevo a zažívání a proto ji radši vysadím, řekla mi, že je to nesmysl. O 5 měsíců později mi diagnostikovali Crohnovu chorobu a musela jsem rovnou na sál. Jak pak člověk může těm doktorům vůbec věřit?

  4. Blažena napsal:

    Se zájmem jsem si článek přečetla a plně souhlasím. Sice se mne již netýká, ale také mám své zkušenosti. HAK jsem brala téměř celý produktivní věk.
    Lékař mi nikdy nepřiznal, že mé problémy pramení hlavně z ní. Nadýmání, zadržování vody, vysoký krevní tlak, snížení libida a chuti na sex. Léky na hypertenzi beru od svých 36 let. Je to hodně smutné, že člověk důvěřuje lékaři a ve výsledku zjistí, že některým jde o úplně něco jiného, než o zdraví svých pacientů.

  5. Linda napsal:

    Ďakujem za úžasný článok… tiež mám HAK a aj zníženú štítnu žľazu a 50 mg Euthyrox …chcem vysadiť HAK, ale bojím sa, že už nedostanem menzes (čo bol aj dôvod, prečo ju už 25 rokov berem) našťastie deti už mám….čakám na tlačenú verziu Vašej knihy a potom to skúsim…a potvrdzujem aj gynekolog a endokrinolog má presviedčajú, že je to takto fajn

  6. Bára napsal:

    Dobrý den, Terez, mohla bych poprosit o nějaké studie a zdroje na tyto infromace? plně se s nimi ztotožňuji, ale ještě bych chtěla nějaké zdroje! Moc děkuji!!! .)

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.