Proč někdo na léčbu reaguje jinak než ostatní? Proč Jana, která má stejnou „diagnózu“ jako Hanka, nepociťuje po změně stravy žádnou změnu? Proč mám pocit, že i když striktně dodržuji autoimunitní protokol, můj zdravotní stav se stále zhoršuje? Proč jiní po vyřazení lepku pozorují úlevu a já mám naopak pocit, že je mi hůř?
Toto jsou otázky, které trápí spoustu lidí. Těch, kteří do léčby jídlem vkládali veliké naděje, výsledky však nepřichází. Naopak se dostavuje pocit beznaděje a zhoršení potíží.
Vím, že dnes vidíte fotky mé rodiny a úsměv od ucha k uchu. Asi si říkáte, jaké jsem měla štěstí, že jsem se tak rychle a jednoduše uzdravila. Možná Vás také napadne, že jako doktor jsem to měla lehčí než Vy.
Tak to ale není. Jako doktor jsem musela velmi radikálně překonat sama sebe, abych byla schopná vidět i za roh. Má léčba rozhodně nebyla super rychlá a hladká. Ani neměla nic společného s tím, co jsem se učila na medicíně. Při vysazování léků se mi vracely obtíže a opakovaně jsem krvácela ze střeva. Hodiny jsem plakala a sužoval mě strach z vývodu a operace.
Stálo mě spoustu úsilí nabrat zase odvahu a pokračovat v celostní léčbě. Aktivně jsem v sobě musela živit přesvědčení, že jsem zdravá a že to tak bude i v budoucnu. Nejednou mě napadlo, že bych měla jít zpět do nemocnice a raději začít brát léky, aby to nedopadlo tak, jak mi doktoři prorokovali.
Celý můj příběh najdete >>>ZDE<<<
Stejně jako vy, nebo někdo z vašich blízkých, jsem prožívala velmi náročné chvíle. Ale nevzdala jsem to a hledala jsem dál. Dnes už některé věci vidím jasně, nebylo tomu však takto vždy.
Fenomén, který může provázet autoimunitním onemocnění. Velmi podhodnocovaný stav, který sabotuje pokusy o celostní léčbu.
Histaminová intolerance je soubor projevů, které jsou způsobeny dysbalancí mezi uvolňováním a odbouráváním histaminu. Histamin se pak hromadí v těle a stojí za rozvojem mnoha život obtěžujících příznaků, které postihují:
Než se budeme zabývat tím, jak řešit histaminovou intoleranci, musíme jako vždy pochopit podstatu toho, jakým způsobem celý problém vzniká. Protože pouze v případě, že pochopíme procesy probíhající pod povrchem, můžeme rozklíčovat příčinu problému a nastavit optimální léčbu.
Histamin se do těla vstřebává z jídla. Jídlo ale není jeho jediným zdrojem. Významné množství histaminu je produkováno střevními bakteriemi. Nejen těmi hodnými, které naše tělo potřebuje ke správné funkci. Ale také tzv. zlými „infekčními“ bakteriemi. I to je jeden z důvodů, proč lidé s histaminovou intolerancí netolerují většinu probiotik!
Při hledání příčiny histaminové intolerance si vždy musíme položit otázku: „Jak vypadá náš mikrobiom?“ Pokud je nějakým způsobem narušen a produkuje histamin v tak velkém množství, že jej naše tělo nezvládá zpracovat, nepomůže nám s příznaky HIT (minimálně ne v začátku) žádná dieta.
Většina případů HIT je způsobena infekcemi, dysmikrobií, nebo plísněmi.
Histamin není zločinec a v těle má celou řadu důležitých funkcí. Je uskladňován v nervových buňkách, v buňkách žaludeční sliznice a také v buňkách, které jsou součástí imunitního systému (bazofily a mastocyty).
Když je v těle vytvořen dostatek zásob, zbylý histamin je metabolizován (přeměňován) na další látky, které mohou být vyloučeny z těla. Tento proces mají na starosti 3 enzymy:
Nemusíte si teď pamatovat názvy všech těchto enzymů. Určitě je ale fajn vědět, jaké mají zkratky. Pokud Vás totiž trápí potíže podobné výše zmiňovaným, měly by se hodnoty DAO a NMT objevit ve vašich laboratorních výsledcích. A také budu tyto zkratky používat dále v textu, tak ať jste v obraze 😊.
Vždy, když mluvíme o primárním onemocnění, mluvíme o něčem, co vzniklo jako první. Často jsou takto označovány stavy, jejichž příčinu my doktoři neznáme a viníme z jejich vzniku „pokaženou“ genetiku.
Do skupiny primárních onemocnění patří geneticky kódované choroby (např. hemofilie). Takových onemocnění, kdy jsme schopni identifikovat jeden „pokažený“ gen, je však velice málo. A histaminová intolerance NENÍ jedním z nich.
Existují genetické mutace, které kódují enzymy zpracovávající histamin. V důsledku těchto mutací může být schopnost těla histamin odbourávat snížená. Nejedná se však o stav, který není možné řešit. I v případě histaminové intolerance totiž platí pravidlo: „Genetika není našim osudem“.
Dále si ukážeme, jakým způsobem můžeme velice elegantně zasáhnout do metabolismu histaminu i přes „geneticky“ sníženou aktivitu enzymů.
Většina případů HIT jsou však záležitosti tzv. sekundární. To znamená, že vznikají až jako následek nějakého jiného problému. Tím může být například infekce, dysmikrobie, nebo třeba kouření, které metabolismus histaminu blokuje.
Příčiny sekundární HIT:
Většinu sekundárně vzniklých onemocnění je možné úplně vyřešit a žít bez omezení!
Protože jste na stránkách, které pojednávají o autoimunitních onemocněních, opět se podíváme na jejich spojitost s histaminovou intolerancí. Je totiž možné, že ačkoliv u Vás neproběhlo vyslovení diagnózy, určitým stupněm HIT trpíte a právě tento problém sabotuje Vaše pokusy o celostní léčbu.
Opět se vraťme k diamin oxidáze…
DAO je enzym, který vzniká ve střevní sliznici. A jak už víte z mých článků a videí, střevo a jeho sliznice hrají klíčovou roli v rozvoji autoimunitního onemocnění. Jinak řečeno, za vznikem autoimunitního onemocnění stojí vedle genetiky také zvýšená propustnost střevní stěny (leaky gut). Stav, který je následkem narušení střevní sliznice. A když je sliznice narušená, DAO nemá kde vznikat a rozvíjí se sekundární histaminová intolerance.
Dr. Allesio Fasani, světově uznávaný dětský gastroenterolog a expert na autoimunitní onemocnění zjistil, že za rozvojem autoimunity stojí 3 faktory:
Aby onemocnění vzniklo a trvalo, musejí být přítomny všechny 3 faktory. Bez zvýšené propustnosti střevní stěny se nespustí autoimunitní onemocnění. A zvýšená propustnost střevní stěny je asociována s neschopnosí vytvářet DAO a účinně tak zpracovávat histamin.
Pokud máte zájem o knihu, ve které se věnuji léčbě střeva a střevních autoimunitních onemocnění, najdete ji >>>ZDE<<<
Imunitní buňky mají na svém povrchu histaminové receptory. Když se na ně histamin naváže, dochází ke změnám imunitní odpovědi, což může vést ke spuštění patologické autoimunitní reakce.
Mastocyty, buňky s obsahem histaminu, hrají díky svému PRO-zánětlivému účinku roli v rozvoji autoimunitních onemocnění. Jejich zmnožení v daných tkáních je asociováno se vznikem roztroušené sklerózy, revmatoidní artritidy atd.
A když už mluvíme o histaminové intoleranci, pojďme se také podívat, jakým způsobem ovlivňuje hormonální rovnováhu u žen:
Pokud máte zájem o knihu, ve které se věnuji celostní léčbě hormonální nerovnováhy u žen, najdete ji >>>ZDE<<<
Při podezření na histaminovou intoleranci se nejčastěji testuje koncentrace DAO v krvi. Tato metoda ale není velmi přesná. DAO totiž vzniká ve střevě. A v případě, že střevní sliznici poškozuje například zánět, DAO se dostává do krve, kde její koncentrace roste. Výsledek krevního odběru je pak v normě, přestože je DAO ve střevě neaktivní.
Krev si klidně nechte vyšetřit. Pokud však máte potíže uvedené výše a výsledek odběru je negativní, vyzkoušejte i další způsoby diagnostiky:
Určitě je fajn v průběhu léčby takto postupovat. Nejedná se ale o permanentní řešení. Pokud je totiž podkladem histaminové intolerance například infekce, je jen otázkou času, kdy přestanete tolerovat další jídla a zdravotní stav se bude dále zhoršovat. Bohužel vidím tento jev velice často.
Na co si při dietě dávat pozor:
Reakce na uvedené potraviny budou samozřejmě u každého člověka individuální. Je velmi dobře možné, že v pohodě tolerujete jmenovaná jídla a to, které Vám způsobuje obtíže, tu vůbec není.
Jak vidíte, „léčit“ histaminovou intoleranci pouze omezením „nebezpečných“ potravin je jako chodit po minovém poli. Je prakticky nemožné se všem těmto nástrahám účinně a doživotně vyhýbat. Anti-histaminová dieta je proto určitě na místě, není to však dokonalé ani permanentní řešení.
Než přejdu ke konkrétním radám, je naprosto nezbytné, abyste pochopily, jakým způsobem obecně fungují enzymy. Následně si osvětlíme metabolismus těch, které zpracovávají histamin
Podívejte se na video ZDE:
Chápete teď, co jsou to enzymy a jak pracují? Že přeměňují jednu látku v druhou… v našem případě histamin na jeho metabolit? A že to nedokážou samy, ale potřebují k tomu také kofaktory, bez kterých se přeměna nekoná, histamin zůstává ve tkáních a vyvolává nepříjemné reakce?
K tomuto procesu je také potřeba vhodné prostředí. Pochopili jste, že i když má kvůli genetice enzym sníženou aktivitu, existují minimálně 3 další způsoby, jak můžeme funkci tohoto enzymu zvýšit:
Pokud jste pochopili tyto obecné principy, pojďme jim dát konkrétní tvář. Budeme je aplikovat přímo na histamin a enzymy, které jej odbourávají.
Metabolismus histaminu:
Tak a teď už víte, jakým způsobem je možné „přelstít“ genetiku 😊
Pokud tedy trpíte histaminovou intolerancí a potřebujete začít fungovat během doby, kdy řešíte příčinu, můžete postupovat takto:
Celý proces rozkládání histaminu je samozřejmě ještě komplikovanější, než popisuji v prezentaci. Najdete zde však dostatek informací k tomu, abyste pořešili Vaše obtíže, nebo minimálně vykročili tím správným směrem 😊
Moc dobře vím jaké to je, když se Vám nedaří léčit se rychle a hladce, jak jste si na začátku představovali. Avšak pevně věřím, že Vás můj příběh bude inspirovat k tomu, abyste pokračovali. Protože i když ta cesta za uzdravením není vždy rovná, výsledek stojí za to! 🙂
Zdroje: